Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije 25.9.2020.

Datum objave: 25. rujna 2020.

Stožer civilne zaštite Međimurske županije apelira na dosljedno poštivanje Odluke o nužnim mjerama za organizaciju okupljanja na kojima je prisutno više od sto sudionika
Do sada je u Međimurju testirano ukupno 6 395  osoba. Od jučer neobrađenih 90 uzetih uzoraka, 8 nalaza je pozitivno, a 82  nalaza je negativno. Danas do 11 sati,  testirano je 83 osobe i svi su u obradi. Trenutno je mjera samoizolacije određena za 720 osoba. 
Trenutno  je 59 aktivnih slučajeva (12 osoba nepoznate epidemiološke anamneze, 20 osoba sa svadbene svečanosti, 11 osoba kontakt s oboljelima koji su prisustvovali svadbi (6 sekundarnih slučajeva i 5 tercijalnih), 12 osoba koje su kontakti sa ranije potvrđenim, 2 osobe koje su se vratile sa ljetovanja te 2 osobe strani državljani koji rade na području Međimurske županije).
Stožer CZ Međimurske županije apelira na organizatore događaja i obiteljskih svečanosti da se pridržavaju epidemioloških mjera
Organizatori koji na okupljanju očekuju više od sto sudionika obvezni su dostaviti obavijest o održavanju okupljanja najkasnije 48 sati prije planiranog početka okupljanja. Obvezni su i voditi pisanu evidenciju sudionika, kako bi se u slučaju zaraze COVID 19 virusom nekog od sudionika, u što kraćem vremenskom razdoblju moglo obuhvatiti sve kontakte te na taj način spriječiti daljnje širenje bolesti. Kontrolu provođenja Odluke, kao i pridržavanja preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, provodit će timovi sastavljeni od inspektora civilne zaštite i policijskih službenika.
Vjenčanja okupljaju velik broj ljudi, često u zatvorenim prostorima. Uz slavlje i veselje ljudi često zaboravljaju na preporuke HZJZ-a kao što je, primjerice, održavanje fizičke distance. Dokaz tomu su podaci o novooboljelim osobama u Međimurskoj županiji, ali i u čitavoj Hrvatskoj proteklih nekoliko tjedana. Stoga, što se tiče okupljanja, Stožer CZ MŽ ponovno apelira na organizatore te sudionike svečanosti i priredbi s većim brojem ljudi .
„Zbog iznimno dobre epidemiološke situacije od početka epidemije krajem veljače, nadali smo se da upravo zbog odgovornog i savjesnog ponašanja naših sugrađana neće doći do ovakvih situacija, no dogodilo se žarište – svadba s najvećim brojem pozitivnih na COVID 19 virus s jednog mjestu do sada. Apeliramo na svijest organizatora i svih građana da, s obzirom da dolazi hladnije vrijeme i više će se boraviti u zatvorenim prostorima, sva obiteljska i druga okupljanja organiziraju striktno vodeći računa o poštivanju svih propisanih epidemioloških mjera. 
Povećan je i broj osoba kojima je određena mjera samoizolacije što može utjecati i na organizaciju rada u našim poduzećima, ali i osobne prihode od plaće, budući da osobe u samoizolaciji uglavnom koriste bolovanje. 
Na kraju, prisjetimo se okolnosti u kojima smo ove godine proslavljali Uskrs i učinimo sve da Božić bude bez ograničenja i novih epidemioloških mjera.“ – poručio je načelnik Stožera civilne zaštite međimurske županije Josip Grivec. 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content