2.1 °C
1028.0 hPa
35 %

Pčelarima milijun kuna za saniranje štete uzrokovane pomorom pčela

Datum objave: 20. kolovoza 2020.

Na internetskoj stranici e-Savjetovanje objavljen je Prijedlog Programa potpore pčelarima za saniranje šteta uzrokovanih pomorom pčelinjih zajednica u Međimurskoj županiji prema kojemu je oštećenim pčelarima predviđena financijska pomoć u iznosu od milijun kuna.
Tijekom lipnja 2020. godine u Međimurju je došlo do masovnog pomora pčela prilikom kojeg je prouzročena velika šteta za pčelarima na području Međimurske županije, a time i pčelarstvu na razini cijele Republike Hrvatske. Zbog masovnog uginuća pčela i nanesene štete koja je zadesila velik broj međimurskih pčelara, župan Međimurske županije Matija Posavec za dio Međimurja obuhvaćenog pomorom, odmah je proglasio prirodnu nepogodu. 
Temeljem provedenog inspekcijskog nadzora od strane Ispostave Čakovec Veterinarske inspekcije Državnog inspektorata sumnja se da je pomor pčela uzrokovan trovanjem te je za potrebe istog napravljeno uzorkovanje uginulih pčela. Uz izravnu štetu pčelarima u gubitku pčelinjih zajednica i gubitaka u proizvodnji, masovnim pomorom pčela ugroženo je i uspješno oprašivanje poljoprivrednih i samoniklih usjeva. 
Program potpore pčelarima za saniranje šteta uzrokovanih pomorom pčelinjih zajednica u Međimurskoj županiji ima za cilj kroz financijsku pomoć oštećenim pčelarima nadoknaditi izgubljenu dobit zbog naglog prestanka proizvodnje.
Provodit će se u 2020. godini, a financira se sredstvima Državnog proračuna Republike Hrvatske kroz Program državnih i de minimis potpora i sufinanciranja infrastrukture za razvoj poljoprivrede u iznosu od 1.000.000,00 kn.
Potpora se dodjeljuje pčelarima koji su upisani i ažurirani u Evidenciji pčelara i pčelinjaka, a kod kojih je temeljem Zapisnika o inspekcijskom nadzoru izvršenom na pčelinjacima u Međimurskoj županiji tijekom mjeseca lipnja utvrđen pomor pčela. Financijska pomoć dodjeljuje se za štete nastale pomorom pčelinjih zajednica u stacionarnim ili selećim pčelinjacima dopremljenim na područje Međimurske županije.
Prijedlog Programa potpora pčelarima objavljen je do 3. rujna 2020. na internetskim stranicama e- Savjetovanje godine nakon čega će Ministarstvo poljoprivrede objaviti službeni natječaj.

Nikad veći broj programa povodom Noći muzeja u Međimurju, u manifestaciju se po prvi puta uključili Riznica Međimurja, Centar dr. Rudolf Steiner i Ekomuzej Međimurje malo
Kad se slože međimurske ruke – investicijom vrijednom 4 milijuna kuna u rekordnom roku rekonstruiran Odjel abdominalne i dječje kirurgije Županijske bolnice Čakovec na radost djelatnika te velikih i malih pacijenata
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 28. siječnja 2022. - Sutra od 9:00 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Šef Misije Veleposlanstva Australije Andrea Biggi u radnom posjetu pohvalio potencijal Međimurja
27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 27. siječnja 2022.
Međimurska županija podržava sve projekte s ciljem razvoja Donje Dubrave
Karatisti Karate kluba Globus među najboljima u svijetu
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 26. siječnja 2022.
Županijska bolnica Čakovec uspješna nastavna baza studentima medicine, župan Posavec – ovu priliku iskoristit ćemo da pokažemo kvalitetu zdravstvenog sustava u Međimurju i zadržimo liječnike u našoj županiji
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content