4.0 °C
1023.0 hPa
81 %

Stari grad Čakovec poprima svoje novo ruho - replika barokne zgrade pred završetkom

Datum objave: 1. kolovoza 2020.

Rekonstrukcija fortifikacije Starog grada Čakovec je pri kraju, čime će se od propadanja spasiti zaštićeno kulturno dobro od nacionalnog značaja, a Međimurje će dobiti suvremeni Muzej nematerijalne baštine i novi kulturno-turistički sadržaj.
Replika barokne zgrade je pri završetku, a građevinski radovi bi trebali biti gotovi do kraja godine, nakon čega slijedi opremanje. Izvedeni su i kompleksni radovi statičke sanacije fortifikacije, odrađeni prema stanju koje je zatečeno nakon što su započeli radovi obnove. Rekonstrukcija i revitalizacija fortifikacije od iznimne su važnosti za daljnji razvoj kulturnog turizma u Međimurskoj županiji zbog izuzetne povijesne važnosti za Hrvatsku i srednjoeuropski kulturni krug, arhitektonske atraktivnosti i jedinstvenosti objekta kao jednog od posljednjih očuvanih Wasserburgova u ovom dijelu Europe. Izuzetno atraktivne povijesne priče vezane uz lokalitet i njezine vlasnike, bogatstva nematerijalne kulturne baštine Međimurja koja će napokon biti interpretirana na jednom mjestu u budućem muzeju, predstavljajući ovdašnja demografska kretanja i školstvo, specifičnost jezika i govora te glazbe, legende, umijeće obrane i ratovanja zasigurno će biti jedan od najzanimljivijih kulturno-turističkih proizvoda u regiji.
U obnovljenoj fortifikaciji bit će smješten prostor muzeja nematerijalne baštine Riznice Međimurja koji će sadržavati 9 muzejskih jedinica s modernim digitalnim prikazima, a čitav muzejski postav i popratni sadržaji bit će prilagođeni osobama s invaliditetom. U Muzeju će također biti suvenirnica, muzejski kafić s prekrasnim vidikovcem i edukativni sadržaji vezani uz očuvanje nematerijalne kulturne baštine
Projekt je vrijedan 40 milijuna kuna koji se sufinancira iz Europskog fonda za regionalni razvoj s čak 85% od ukupnog iznosa, a zahvaljujući kojem će Stari grad Čakovec snažno zasjati u novom ruhu koje će dostojno prezentirati bogatu povijesnu baštinu Međimurja.

POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
PLAN UPISA u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2022./2023.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za ponedjeljak, 17. siječnja 2022.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content