Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.1 °C
1033.0 hPa
63 %

Tiskana knjižica Sindikata Preporod o znanjima iz radnog odnosa uručena međimurskim maturantima

Datum objave: 3. srpnja 2020.

Međimurska županija je, kao županija koja najviše svojih materijalnih, financijskih i stručnih kapaciteta ulaže u školstvo, bila pozvana da sudjeluje u projektu „Znanjem do prava“ čija je osnovna namjena bila da ojača kapacitete zaposlenih u školstvu. 
Jedna od završnih aktivnosti projekta je tiskana knjižica za maturante u kojoj su prezentirana radnička prava, a koju je predstavio i simbolično maturantima Ekonomske i trgovačke škole Čakovec Hani Ovčaru i Lovru Mihalčeku uručio predsjednik Sindikata Preporod Željko Stipić.
Europski projekt „Znanjem do prava“ vrijedan 1.415.700 kuna pokrenuo je Sindikat zaposlenika u hrvatskom školstvu „Preporod“ u rujnu 2018., a partneri na projektu bili su Međimurska županija, Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu (Katedra za radno i socijalno pravo i Katedra za sociologiju), Hrvatska udruga ravnatelja osnovnih škola te Radnički sindikat Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. 
Želimo biti primjer dobre prakse i sudjelovati u svim projektima koji mogu omogućiti konkretne rezultate. Puno govorimo o ulaganju u obrazovanje, a pored ulaganja u infrastrukturu nastojimo ulagati u naše učitelje, profesore, obrazovne djelatnike i učenike. Maturanti su pred završetkom jednog životnog razdoblja, no pred njima je početak novoga, u kojem će im ove knjižice zasigurno pomoći te su jedan od instrumenata kojim ih podupiremo u njihovom ulasku u svijet rada.“, kazao je župan Posavec pritom pohvalivši agilnost i angažiranost Sindikata Preporod i njihovu inicijativu za realizacijom ovog projekta.
Osnovna namjena projekta „Znanjem do prava“ bila je da zaposlenici u odgojno-obrazovnim ustanovama u Međimurskoj županiji steknu više znanja, da razumiju upravne, financijske i druge procese u sustavu školstva te da tako stečenim znanjem pomognu u realizaciji projekata, ali i da zaštite svoja prava. 
Međimurska županija bila je prvi partner ovog projekta i bez njene pomoći vjerojatno ovog projekta ne bi bilo. Tiskana knjižnica kruna je i rezultat projekta koji je trajao godinu i pol dana i tijekom kojih smo održali 31 dvodnevni skup po cijeloj Hrvatskoj s više od 700 sudionika. Proveli smo istraživanja među više od 1000 maturanata čiji su rezultati prezentirani Ministarstvu obrazovanja, a istraživanjem smo željeli saznati što maturanti znaju o radu, području rada i radnom zakonodavstvu.“, pojasnio je predsjednik Sindikata Preporod Željko Stipić.
Knjižicom se željelo povezati one koji sudjeluju u svijetu rada, učitelje, profesore, članove Sindikata te one koji će tek ući u svijet rada i koji se s njime tek trebaju upoznati, a to su maturanti. Koncipirana na formatu pitanja i odgovora, knjižica je podijeljena u 6 poglavlja koja govore o temama  zapošljavanja, plaćama, sindikatima, radnom vremenu, štrajku. Pročelnica UO za obrazovanje i kulturu MŽ Blaženka Novak istaknula je da su svim međimurskim maturantima knjižice već podijeljene, a pored tiskanog izdanja, maturanti mogu dobiti dodatne informacije skeniranjem QR koda na poleđini knjižice koji ih vodi na stranicu Sindikata Preporod. 
Vrijednost knjižice prepoznali su i pohvalili maturanti Hana i Lovro, koji su kazali da će im dobivene informacije zasigurno pomoći pri ulasku na tržište rada jer knjižica donosi osnovni skup znanja o pravima radnog odnosa s kojima se maturanti nisu susreli u praksi.

POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
PLAN UPISA u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2022./2023.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za ponedjeljak, 17. siječnja 2022.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content