Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Potpisani ugovori za nabavu računalne opreme i simulatora zavarivanja za prvi znanstveno-istraživački centar na području Međimurja Metalsku jezgru

Datum objave: 29. lipnja 2020.

Infrastrukturni dio aktivnosti Metalske jezgre - Razvojno edukacijskog centra za metalsku industriju koji se razvija u kompleksu Centra znanja Međimurske županije, pri samom je završetku. Nakon što je krajem svibnja stigla najsuvremenija oprema za 3D prototipiranje vrijedna 11 milijuna kuna, župan Međimurske županije Matija Posavec potpisao je ugovore za nabavu računalne opreme i simulatora za zavarivanje vrijednosti oko 700 000 kuna.
Planirani završetak radova na objektu Metalske jezgre je kraj ljeta, a kako bi edukacijski centar mogao početi s radom početkom jeseni, Međimurska županija uložit će 541.412,50 kuna (s PDV-om) za računalnu opremu koja se sastoji od stolnih i uredskih računala, radnih stanica, osnovnih računalnih programa, servera, pisača i ostale tehničke opreme koja je nužna za rad, a koju će isporučiti poduzeće 36 info d.o.o. iz Čakovca na čelu s direktorom Zoranom Tompošem. 
U okviru Metalske jezgre predviđena su dva laboratorija – Laboratorij za Internet stvari i Laboratorij za prototipiranje, koji će činiti okosnicu znanstveno-istraživačkog rada. U laboratorijima će se testirati primjenjivost inovacija i materijala za strojogradnju, elektrotehniku i računarstvo te razvijati prototipovi, programske platforme i aplikacije. Sam projekt, vrijedan 31 milijun kuna, i njegovu važnost predstavila je voditeljica projekta Maša Tomašić koja je naglasila da su sredstva u potpunosti financirana iz europskih fondova.
Zahvaljujući ugovoru vrijednom 152.163,13 kuna (s PDV-om) koji je potpisan s poduzećem Južni prolaz d.o.o iz Zagreba, u Metalsku jezgru stići će i simulator zavarivanja, virtualni sustav za trening zavarivanja za postupke zavarivanja REL, MIG/MAG i TIG. Prednosti simulatora u odnosu na klasičnu edukaciju zavarivanjem istaknuo je direktor poduzeća Južni prolaz Ivo Belan: „Osim primjene proširene stvarnosti u stručnom usavršavanju, ova atraktivna metoda učenja omogućava do 4 puta više educiranih studenata u istim laboratorijskim uvjetima i 68% uštede na dodatnim materijalima. Ekološki je prihvatljivija tehnologija, ali i sigurnija.“
Sljedećih tjedana Metalskoj jezgri bit će isporučena i instalirana oprema Laboratorija za Internet kojom će biti zaokružena nabava istraživačke infrastrukture namijenjene provođenju vrhunskih istraživanja usmjerenih na jačanje znanstvene izvrsnosti, stvaranje društva znanja i povećanje konkurentnosti metalske industrije na području Međimurja i sjeverozapadne Hrvatske. Ravnatelj Metalske jezgre Mario Šercer izrazio je zadovoljstvo što će suvremena oprema ubrzo u potpunosti poslužiti svojoj svrsi, ali i što se Međimurje može pohvaliti kako posjeduje modernu i sofisticiranu opremu: „Vjerujem da je simulator zavarivanja prvi takav uređaj u Međimurju, a služit će u radu ne samo nama u Metalskoj jezgri, već će biti na raspolaganju svim obrazovnim i znanstvenim institucijama te gospodarskim objektima u znanstvene i edukativne svrhe.“
Projekt Metalske jezgre od iznimnog je značaja za Međimurje, ali i za Hrvatsku. „Prvi je ovo znanstveno-istraživački centar na području Međimurja čijom ćemo uspostavom kompletirati Centar znanja Međimurske županije koji predstavlja sinergiju obrazovanja i gospodarstva. Uz razvoj Centra održivog razvoja, Međimurskog veleučilišta, Tehnološko-inovacijskog centra, širenja poduzetničkog inkubatora i daljnju revitalizaciju prostora bivše vojarne, na jednom mjestu objedinjujemo sav potencijal i znanje naše županije.“, zaključio je župan Međimurske županije Matija Posavec.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content