Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.5 °C
1020.0 hPa
70 %

Međimurska županija nastavlja s projektom kontrole plodnosti tla u Međimurju zahvaljujući kojoj je zaustavljen negativan trend zagađenja poljoprivrednih površina

Datum objave: 24. lipnja 2020.

Međimurska županija od 2014. godine provodi projekt „Kontrola plodnosti tla u Međimurskoj županiji“ kojim pomaže domaće OPG-ove, zadruge, obrtnike i trgovačka društva s ciljem ostvarenja visoko kvalitetnog prinosa svake kulture na poljoprivrednim površinama u Međimurju.
Kako bi pomogla krajnjim korisnicima ovog projekta za koji je posljednjih sedam godina izdvojeno 800 000 kuna, Županija svake godine okuplja zainteresirane gradove i općine u ovom zajedničkom projektu u nadi da se briga za poljoprivredu proširi diljem Međimurja. Ove su se godine uključile općine Donji Kraljevec, Belica, Domašinec, Nedelišće, Orehovica, Podturen, Mala Subotica, Goričan i Vratišinec, uz poduzeće Labosan d.o.o. koje provodi kontrolu. 
Ovo je jedan u nizu brojnih potpora i projekata koje Međimurska županija sustavno provodi s ciljem poticanja razvoja poljoprivrede, unaprjeđenja ruralnog prostora, poticanja konkurentnosti poljoprivrede i postizanja održivog razvoja ruralnih zajednica. „Poljoprivredni sektor od iznimnog je značaja za Međimurje, a zahvaljujući našim vrijednim poljoprivrednicima možemo biti ponosni na brojne uspjehe. Njihov trud i rad te sinergija koju zajedno ostvarujemo, polučili su rezultate kvalitetnog pristupa poljoprivrednoj proizvodnji u Međimurju što vidimo po nagrađivanim vinima, medu, kozjem mlijeku, međimurskim brendovima i županijskim markama koje stvaramo poput međimurskog kalampera i jaretine.“, kazao je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je potpisao sporazum o provedbi projekta s direktorom poduzeća Labosan Brankom Dobravcem te načelnicima općina.
Vrijednost jedne analize iznosi 356,25 kuna s PDV-om, a projekt će obuhvatiti uzimanje uzoraka i podataka na terenu, dostavu uzoraka u laboratorij, analizu tla, interpretaciju rezultata kao i ustrojavanje baze podataka o stanju plodnosti tla i izdavanje preporuke gnojidbe krajnjim korisnicima usluga. Sredstva za provođenje osiguravaju Županija (40%), općine (40%) i poljoprivrednici (20%). „Važno nam je da zbog svih izazova s kojima se susreće poljoprivredna proizvodnja nastavimo s ovim projektom te damo podršku poljoprivrednicima koji ne moraju sami snositi sav trošak analize.“, dodao je župan Posavec.
Tijekom provođenja projekta posljednjih sedam godina uzeto je 2 234 uzorka tla te je projektom obuhvaćeno više od 4.000 hektara poljoprivrednih površina. „Drago nam je što je Županija i ove godine prepoznala važnost projekta provedbe kontrole tla, ali i što možemo podijeliti svoje znanje i stručnost s našim poljoprivrednicima.“, naglasio je direktor Branko Dobravc, dok je voditelj projekta Krunoslav Marić istaknuo pozitivne pomake i važnost projekta. U projektu je do sad sudjelovalo 12 općina i 3 grada, a posljednje analize pokazuju trend smanjivanja negativnog utjecaja na poljoprivredna zemljišta. Laboratorijska analiza tla koja se odrađuje obuhvaća najvažnije parametre, poput kiselosti tla i humusa.  Smanjenjem kiselosti tla znatno se povećavaju prinosi i smanjuje trošak gnojidbe, a primijećeno je i da su poljoprivrednici zanemarili kalcizaciju i sideraciju, dvije važne mjere kojima se smanjuje potreba za gnojenjem, čime se ujedno smanjuje i zagađenje tla.
Projekt, uz glavni cilj povećanja kvalitete hrane, ima dodatne vrijednosti te će se zahvaljujući kvalitetnim agrotehničkim preporukama i savjetima, smanjiti zagađenje vode i tla, povećati konkurentnost međimurskim proizvođača hrane, a baza podataka omogućit će uvid u stanje tla s ciljem donošenja daljnjih smjernica za primarnu proizvodnju hrane u Međimurju. 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content