Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Gospodarsko socijalno vijeće Međimurja zadovoljno županijskim i državnim mjerama potpora gospodarstvu

Datum objave: 17. lipnja 2020.

Gospodarsko – socijalno vijeće održalo je 16. lipnja 2020. godine,  svoju 102. sjednicu. Glavna tema sjednice bila je stanje u gospodarstvu Međimurske županije – posljedice i mjere za suzbijanje krize uvjetovane pandemijom virusa COVID 19, te analiza stanja i kretanja na tržištu rada.

Predsjednik GSV-a Međimurja Mladen Zemljić istaknuo je kako se Hrvatska nalazi u vrlo izazovnim okolnostima u kojima se očekuje pad gospodarstva, pad BDP-a, manji promet i pad plaća. „Važno je da postoji kvalitetan dijalog među socijalnim partnerima, a zahvaljujem poslodavcima koji tijekom pandemije COVID-19 nisu otpuštali radnike ili pak smanjivali plaće, već su koristili mjere potpore za očuvanje radnih mjesta.“
Zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec istaknuo je kako je Međimurska županija bila najuspješnija, s najboljim rezultatima u borbi protiv pandemije COVID-19 virusa u cijeloj državi. „Već gotovo dva mjeseca nema niti jednog oboljelog, najduže smo korona-free županija, a imali smo svega 7 zaraženih na 100.000,00 stanovnika, iako smo bili u neposrednom okruženju država i županija s velikim brojem zaraženih. Bilo nam je važno zaštiti socijalni i zdravstveni sustav, u čemu smo uspjeli, ali za to su zaslužni i svi stanovnici Međimurske županije koji su disciplinirano i dosljedno provodili sve propisane mjere.“
Predsjednik Obrtničke komore Boris Lukovnjak dao je informaciju kako je tijekom korone krize, za razliku od drugih dijelova Hrvatske, otvoreno čak 35 novih obrta, dok se predstojnik Hrvatskog Zavoda za zapošljavanje Nikola Hren osvrnuo na kretanje na tržištu rada u Međimurskoj županiji. „Tijekom svibnja iz evidencije nezaposlenih izašlo je 276 osoba, što je povećanje za 16,9 % što je dokaz pozitivnog trenda u zapošljavanju. Najviše se zapošljavalo u prerađivačkoj industriji, djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane, građevinarstvu i trgovini.  Tijekom svibnja u evidenciju nezaposlenih novoprijavljeno je 278 osoba, broj je smanjen u odnosu na prethodni mjesec za 44%. Krajem svibnja 2020. godine u evidenciji je bilo 2.475 nezaposlenih osoba, dok je 2486 poslodavaca zatražilo mjeru potpora za očuvanje radnih mjesta za 18 514 radnika.“
Ivan Senčar, dopredsjednik Gospodarsko-socijalnog vijeća u Međimurskoj županiji pohvalio je mjere koje je donijela Vlada Republike Hrvatske. „Mjere su od početka bile dobre, donesene su na vrijeme i pomogle su poduzetnicima. Pohvaljujem i mjere koje je donijela Međimurska županija. Najvažnije je sačuvati radna mjesta, iako je pred poslodavcima teško razdoblje.“
Župan Matija Posavec čestitao je međimurskim gospodarstvenicima na rezultatima u 2019. godini s obzirom da je i ta godina završila sa većim izvozom od uvoza, te na očuvanju svakog radnog mjesta u korona krizi. „Međimurska županija je s ciljem ublažavanja posljedica i direktne pomoći građanima i privatnom sektoru donijela niz mjera. Jednokratne novčane pomoći građanima koji su ostali bez posla uslijed epidemije uzrokovane COVID-19, potpuno financiranje školske užine učenicima, programi namijenjeni poduzetnicima, od programa potpora male vrijednosti za razvoj poduzetništva, potpore turističkom sektoru, sufinanciranje kamate na poduzetničke kredite, moratorij na poduzetničke kredite, oslobađanje prijevoznika koncesijskih naknada samo su dio mjera za što brži oporavak našeg gospodarstva. Međimurska županija nije zaustavila niti jednu od svojih investicija, čija je ukupna vrijednost gotovo 380 milijuna kuna, upravo iz razloga kako bismo potakli razvoj gospodarstva, bez obzira na činjenicu da je smanjen priliv sredstava iz EU. Međimurska županija uvijek je pomagala i pomagat će i nadalje svojim građanima i poduzetnicima u skladu s mogućnostima i proračunom te ćemo i nadalje jednokratnim financijskim potporama pomagati studentima, umirovljenicima te financirati prijevoza učenika.“

Zajednički zaključak svih triju socijalna partnera je da Međimurska županija, općine i gradovi moraju učiniti sve kako bi se pomoglo gospodarstvenicima i zaposlenicima da se trenutna nepovoljna situacija ne pogorša i da se spasi što više radnih mjesta.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content