Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska županija jedinstvenim modelom osigurava asistente za djecu s teškoćama u razvoju vrtićke dobi

Datum objave: 18. veljače 2020.

Međimurska županija jedina je županija u Republici Hrvatskoj koja, osim za učenike osnovnih škola, osigurava asistente i djeci vrtićkog uzrasta. U županijskom Proračunu za 2020. godinu predviđeno je 460 tisuća kuna namijenjenih financiranju 50% iznosa plaće 38 asistenata koji će raditi s 50 djece s teškoćama u predškolskim ustanovama, dok ostatak sufinanciraju jedinice lokalne samouprave. Ugovor je s potpredsjednicom Saveza udruga za uključivanje djece predškolske dobi s teškoćama u razvoju u odgojno-obrazovni sustav Međimurske županije "Prvi korak" Žanetom Božić u Maloj vijećnici potpisao međimurski župan Matija Posavec. „Za nas je ovo vrlo važan korak koji je započeo 2015. godine, uz veliku potporu župana Posavca. Od srca želim zahvaliti njemu, Međimurskoj županiji te svim jedinicama lokalne samouprave koje nas prate posljednjih pet godina.“, kazala je potpredsjednica Saveza.
Međimurska županija projekt zapošljavanja, edukacije i koordinacije pomagača u vrtićima provodi od listopada 2015. godine, a jedan od vrtića u kojima asistenti rade s djecom s teškoćama u razvoju je i Dječji vrtić Cvrčak Čakovec, čija je ravnateljica Lidija Varošanec poručila kako je u vrtić upisano 20-ero djece s teškoćama u razvoju, od čega ih je sedmero sa specifičnim razvojnim poremećajima, koja su u praćenju stručnog tima koji čine edukacijski rehabilitator, pedagog, psiholog, logoped i zdravstveni voditelji. „13-ero djece ima nalaz i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanja osoba s invaliditetom. Od toga šestero djece s težim teškoćama ima osobne pomagače. Djeca u vrtiću borave od 4-5,5 sati, a čitavo vrijeme su s njima pomagači koji su velika pomoć i odgojiteljima i djeci.“
U ime korisnika, odnosno roditelja djece s teškoćama u razvoju obratio se Tomislav Hublin: „Djeca s teškoćama u razvoju imaju potrebe kao i svako drugo dijete, samo ih ostvaruju na nešto drugačiji način. U svemu tome djeci i njihovim obiteljima pomažu brojne udruge, a pohvalno je da se uključila i Međimurska županija. Mi roditelji neizmjerno smo zahvalni asistentima što svaki dan provode vrijeme s našom djecom i što im pomažu da savladavaju svakodnevne aktivnosti.“
„Ovo je projekt kojeg rijetko koje jedinice lokalne, a kamoli regionalne samouprave provode. Mi smo nažalost jedina županija u Hrvatskoj s takvim modelom, a volio bih da ga preuzmu i ostali. Riječ je o koraku koji podrazumijeva da Međimurje doista ima najdostupnije obrazovanje. U cijelom spektru projekata, od osiguravanja udžbenika i prijevoza, preko raznoraznih stipendija, ovo je točka na i kojom pružamo pomoći djeci predškolskog uzrasta. To nije obaveza regionalne već lokalne samouprave, no svaka vrsta podrške djeci s teškoćama u razvoju da lakše prolaze kroz djetinjstvo i svladavaju obrazovni plan i program u predškolskoj dobi, nešto je što ćemo uvijek provoditi.“, zaključio je župan Matija Posavec.
Savez udruga za uključivanje djece predškolske dobi s teškoćama u razvoju u odgojno obrazovni sustav Međimurske županije "Prvi korak" okuplja četiri udruge - Međimursku udrugu za ranu intervenciju „MURID“, Udrugu slijepih Međimurske županije, Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije te Udrugu za autizam „Pogled“. Prva je neprofitna organizacija na području Republike Hrvatske čija je osnovna djelatnost usmjerena na odabir, izobrazbu, zapošljavanje, superviziju, financiranje I koordinaciju osobnih asistenata za djecu rane I predškolske dobi s teškoćama u razvoju.
Uz ranije spomenute sudionike, potpisivanju ugovora nazočile su pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i kulturu Blaženka Novak i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Sonja Tošić-Grlač te Jasenka Martinčević, Marija Ciglar, Dijana Novak i Tina Štefan kao predstavnice udruga članica.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content