-1.1 °C
1027.0 hPa
84 %

Širom Međimurja brojni posjetitelji uživali u bogatom sadržaju Noći muzeja 2020.

Datum objave: 1. veljače 2020.

U petak, 31. siječnja 2020. godine održala se petnaesta po redu Noć muzeja, manifestacija koja je tijekom proteklih godina prerasla u najznačajniju manifestaciju hrvatskih muzeja. Jedan od najznačajnijih dosega manifestacije je promocija muzeja i muzejske struke te stvaranje nove publike, jer su brojni posjetitelji u Noći muzeja "otkrili" muzeje, da bi kasnije postali stalna publika.
Muzej Međimurja ČakovecMuzej Croata insulanus Grada Preloga, Privatni muzej Franjo Šajn KotoribaEtno zbirka u Maloj Subotici, Župna kurija u Donjem Vidovcu, Etno izložba iz zbirke Petra Horvata u Orehovici, Centar za posjetitelje Žabnik i Zbirka „Štekari“ u Dunjkovcu bili su dio Noći muzeja 2020. te su pripremili raznovrstan i bogat program koji je privukao velik broj Međimuraca i Međimurki svih generacija. Zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec nazočio je programu Noći muzeja u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga.
Muzej Međimurja Čakovec u znaku općine Selnica
Muzej Međimurja Čakovec pridružio se manifestaciji 2008. godine kada je kroz stalne muzejske postave prošlo više od 1500 ljudi. Uz niz kulturnih, kulturno-povijesnih, zabavnih i edukativnih događaja, izložbi, performansa, likovnih radionica i književnih večeri, tijekom desetak godina održavanja Noći muzeja, kroz Muzej Međimurja Čakovec prošlo je više od 20 000 ljudi.
Ovogodišnja Noć muzeja u Čakovcu bila je u znaku općine Selnica te je predstavljena njena kulturna, povijesna, vjerska, športska i gospodarska baština. Ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan istaknula je da Muzej nastavlja uhodanu koncepciju predstavljanja međimurskih općina. Svečano otvorenje obogatili su članovi Pjevačke skupine i Tamburaške sekcije KUD-a Selnica, a načelnik Općine Selnica Ervin Vičević predstavio je svoju općinu. Župnik selničke župe sv. Marka Tomislav Leskovar upoznao je brojne posjetitelje o povijesti župe, dok je ravnateljica OŠ Selnica Anica Rašperger ispričala zanimljivosti o školstvu selničkoga kraja.
Najzanimljiviji dio večeri bila je prezentacija „namatanja“ selničke fašničke atrakcije – pikača. Istodobno s prikazom izrade, članovi udruge Selnički pikač objasnili su povijest te tradicije koja je od 2007. godine zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Ignac Šardi predstavio je svoj muzej – Oldtimer muzej Šardi i upoznao posjetitelje s kolekcijom starih automobila i motocikala. Kulturnjaci, folkloraši, glazbenici, recitatori, zaljubljenici u stare automobile, ljubitelji povijesti i tradicije, dostojno su predstavili svoju Selnicu, a posjetitelji su mogli razgledati i stalan postav Muzeja Međimurja Čakovec.


 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
5. sjednica Odbora za izbor i imenovanja
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 13. siječnja 2022.
Obavijest o ispravku dijela Javnog natječaja za prodaju zemljišta na području poduzetničke zone „POSLOVNI PARK MEĐIMURJE“
Međimurje tijekom blagdana ostvarilo rast od 283% u dolascima i 250% u noćenjima u odnosu na prošlu godinu, treća smo najposjećenija destinacija kontinentalnog turizma
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content