Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-0.5 °C
1020.0 hPa
68 %

Ne propustite Noć muzeja 2020.

Datum objave: 31. siječnja 2020.

U petak, 31. siječnja 2020., u Muzeju Međimurja Čakovec bit će održana tradicionalna Noć muzeja. Tema ovogodišnje manifestacije je kulturna, povijesna, vjerska, športska i gospodarska baština općine Selnica, čime Muzej nastavlja uhodanu koncepciju Noći muzeja predstavljanjem međimurskih općina. Ovog će se puta predstaviti selnički kulturnjaci, folkloraši, glazbenici, recitatori, zaljubljenici u stare automobile, ljubitelji povijesti i tradicije.
Otvorenje će biti upriličeno u atriju palače Zrinskih s početkom u 18 sati, kada će se predstaviti Pjevačka skupina i Tamburaška sekcija KUD-a Selnica. Kraćim pozdravnim govorom nazočnima će se obratiti ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec Maša Hrustek Sobočan, a nakon nje i općinski načelnik Ervin Vičević. Tomislav Leskovar, župnik selničke župe sv. Marka govorit će o vjerskoj tradiciji tog dijela Međimurja, dok će o povijesti školstva selničkoga kraja te o tamošnjoj osnovnoj školi nekoliko riječi kazati ravnateljica Anica Rašperger. Ignac Šardi predstavit će svoj muzej – Oldimer muzej Šardi, koji osim jedinstvene zbirke starih automobila, traktora i motorkotača ima i kojekakve druge stare predmete, oružje i oruđe.
Završnicu svečanog otvorenja ovogodišnje Noći muzeja obilježit će selnički tamburaši, a u 20 sati u Muzejskom informativnom centru započet će „namatanje“ selničke fašničke atrakcije – pikača. Članovi Udruge Selnički pikač će istodobno s prikazom izrade objasniti i povijest te tradicije. Umijeće izrade tradicijske pokladne maske Pikač, zaštićeno je 2007. godine kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Nakon Pikača, Ignac Šardi će zainteresirane posjetitelje provesti kroz atrij i upoznati s kolekcijom starih automobila i motocikala iz svog muzeja.
Posjetiteljima će sve do 1 sat iza ponoći biti omogućeno besplatno razgledavanje stalnih muzejskih postava te prigodnog postava o povijesti i sadašnjosti općine Selnica.
U atriju palače, uz laganu vatricu, tamburaše i sjedalice od balirane slame, posluživat će se kuhano vino i čaj. U slučaju lošeg vremena otvorenje će biti upriličeno u Izložbenom salonu MMČ-a. 
Podsjetimo, u  2020. godini održat će se petnaesta po redu Noć muzeja, manifestacija koja je započela 2005. godine s nekolicinom zagrebačkih muzeja, a tijekom godina je prerasla u najznačajniju manifestaciju hrvatskih muzeja. Muzej Međimurja Čakovec Noći muzeja pridružio se 2008. godine kada je kroz stalne postave, za ovdašnje prilike, prošao ogroman broj ljudi – više od 1500. Velika posjećenost zabilježena je i tijekom protekle dvije godine održavanja manifestacije kada je muzejom prošlo otprilike 4 tisuće ljudi.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content