Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Ljubav prema sjeveru Hrvatske pretočena u putopisne reportaže „Oteto zaboravu – sjevernohrvatske putositnice“ – predstavljena knjiga Martina Lukavečkog u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu

Datum objave: 31. siječnja 2020.

Martin Lukavečki, poznati hrvatski novinar i putopisac, koji svojim reportažama uveseljava ljude od 1971. godine, odlučio se u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu objediniti putopise iz sjeverne Hrvatske i izdati ih u prekrasno ilustriranom i vizualno zanimljivom izdanju. Knjiga putopisnih reportaža „Oteto zaboravu – sjevernohrvatske putositnice“ predstavljena je u četvrtak, 30. siječnja 2020. godine u prostorijama Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, a njenoj promociji nazočio je i zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec.
Martin Lukavečki u pedesetak godina svoga rada zabilježio je čitavu malu povijest ljudi i naselja sjeverozapadne Hrvatske u faktografskom, etnografskom i jezičnom smislu. Ogranku Matice hrvatske u Čakovcu posebna je čast što je autor odlučio nakladu ove knjige povjeriti našoj skrbi i uvrstiti ju u među dvadesetak do sada objavljenih naslova.“, naglasio je urednik knjige i predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu Ivan Pranjić dodavši da će ova knjiga zauzeti posebno mjesto među dosad objavljenim izdanjima zbog autentičnosti svjedočenja o hrvatskoj prošlosti i sadašnjosti, ali i ljepoti jezika kojom autor dočarava svijet skriven od očiju javnosti.
Recenzent knjige akademik Dragutin Feletar osvrnuo su se na sadržaj knjige, opsežan i bogat rukopis o ljudima i krajevima na sjeverozapadu koji sadrži zapise o životu i problemima mnogobrojnih naselja: „Lukavečkog zanima čovjek i njegovi egzistencijalni problemi, predstavlja naselja za čije nazive i postojanje do ove knjige gotovo da i nismo znali. Iz svakog napisa zrači njegova ljubav prema njegovom Zagorju, Međimurju i Podravini, a posebice prema ljudima koji tu žive.“
Uz akademika Feletara, recenzent knjige je i profesor Marijan Kraš, dok je za lekturu zaslužna profesora Zlatka Grahovec Soldat. U svom obraćanju, Martin Lukavečki zahvalio je svima koji su doprinijeli stvaranju knjige. „Obilazeći godinama naš dragi kraj, pišući o ljudima i njihovim sudbinama, nastale su ove reportaže, od kojih su neke stare i po tridesetak godina. Naš falaček hrvatske zemlje – kajkavskog dijela sjeverne Hrvatske, turistički je dragulj koji uz svu raskoš prirodnih ljepota skriva i mnoge tajne, legende. Šezdesetak objavljenih reportaža u knjizi samo je djelić mojeg arhiva.“, zaključio je autor knjige te izrazio želju da ovi zapisi o kraju, ljudima i njihovim sudbinama, ostanu trag jednog zavijek izgubljenog, ali sretnog vremena.

Djeca iz Međimurja učit će u Newtonovim sobama u Centru LORI, zahvaljujući sporazumu Međimurske županije i Ludbrega
Stotinu darovitih informatičara i IT stručnjaka u Međimurju  okupila Zimska škola informatike
Danas je rođendan Muzeja Međimurja Čakovec, čuvara kulturno-povijesnog blaga našega kraja
Međimurska županija podržava daljnje aktivnosti Centra za pomoć u kući, osnažujući podršku starijim i nemoćnim sugrađanima
Župan Matija Posavec čestitao europskom viceprvaku i najboljem junioru svijeta Svenu Strahiji
Objavljen poziv za turističke manifestacije i dodijeljeni certifikati za postignuća u održivom turizmu
RJEŠENJE o potrebi postupka prethodne ocjene prihvatljivnosti zahvata za ekološku mrežu - Pošumljavanje Donja Dubrava
Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu dara u naravi u obliku poklon bona hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata s područja MŽ
JAVNI NATJEČAJ za sufinanciranje programa i projekata udruga u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024.
Međimurska županija objavila Javni natječaj za su/financiranje programa i projekata udruga koji su od interesa za Međimursku županiju u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024. godini
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content