Prema odredbama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći („Narodne novine“, broj 143/13 i 98/19) svrha pravne pomoći je ostvarenje jednakosti svih pred zakonom, osiguranje građanima Republike Hrvatske i drugim osobama djelotvorno ostvarenje pravne zaštite te pristupa sudu i drugim javnopravnim tijelima pod jednakim uvjetima.
KORISNICI BESPLATNE PRAVNE POMOĆI
Korisnici pravne pomoći u smislu Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći su:
VRSTE PRAVNE POMOĆI
Pravna pomoć ostvaruje se kao:
Primarna pravna pomoć obuhvaća:
Kako se ostvaruje?
Primarna pravna pomoć ostvaruje se izravnim obraćanjem pružatelju, a može se pružiti u svakoj pravnoj stvari:
Upravni odjel za Skupštinu, opću upravu i pravne poslove ovlašten je u pružanju primarne pravne pomoći davati opće pravne informacije, pravne savjete i sastavljati podneske.
Sekundarna pravna pomoć obuhvaća:
Kako se ostvaruje?
Sekundarna pravna pomoć može se odobriti u sljedećim postupcima:
Sekundarna pravna pomoć može se odobriti ako je riječ o složenijem postupku, ako podnositelj zahtjeva nema sposobnosti sam se zastupati, ako su materijalne prilike podnositelja zahtjeva takve da bi plaćanje potrebne stručne pravne pomoći moglo ugroziti njegovo uzdržavanje i članova kućanstva, ako se ne radi o obijesnom parničenju, ako podnositelju zahtjeva nije odbijen zahtjev u posljednjih šest mjeseci zbog namjernog davanja netočnih podataka i ako podnositelju zahtjeva nije osigurana pravna pomoć na temelju posebnih propisa.
Oslobođenje od plaćanja troškova sudskog postupka može se odobriti u postupcima u kojima se može odobriti sekundarna pravna pomoć ako su materijalne prilike podnositelja zahtjeva takve da bi plaćanje predujma troškova postupka moglo ugroziti uzdržavanje podnositelja zahtjeva i članova kućanstva time da se vodi računa o visini troškova sudskog postupka u kojem se traži oslobođenje.
Oslobođenje od plaćanja sudskih pristojbi može se odobriti u svim sudskim postupcima ako su materijalne prilike podnositelja zahtjeva takve da bi plaćanje sudskih pristojbi moglo ugroziti uzdržavanje podnositelja zahtjeva i članova kućanstva time da se vodi računa o visini sudskih pristojbi u postupku u kojem se traži oslobođenje.
Imovno stanje podnositelja zahtjeva
Upravni odjel za Skupštinu, opću upravu i pravne poslove je dužan provjeriti osnovanost podataka navedenih u zahtjevu te utvrditi imovno stanje podnositelja zahtjeva i svih članova njegova kućanstva u razdoblju od 12 mjeseci prije početka mjeseca u kojem se zahtjev podnosi.
Sekundarna pravna pomoć odobriti će se ukoliko su ispunjeni slijedeći uvjeti:
Sekundarna pravna pomoć odobriti će se bez utvrđivanja imovnog stanja:
Postupak za ostvarivanje prava na sekundarnu pravnu pomoć
Postupak za odobravanje sekundarne pravne pomoći pokreće se podnošenjem zahtjeva Međimurskoj županiji, Upravnom odjelu za Skupštinu, opću upravu i pravne poslove (za sve podnositelje zahtjeva koji na području Međimurske županije imaju prebivalište ili boravište), Ruđera Boškovića 2, 40 000 Čakovec. Zahtjev se može predati osobno u sjedištu županije ili preporučeno poštom. Na podnošenje zahtjeva i na rješenje upravnog tijela ne plaćaju se upravne pristojbe.
Obrazac zahtjeva (Obrazac ZOSPP) moguće je osobno preuzeti u Upravnom odjelu za Skupštinu, opću upravu i pravne poslove Međimurske županije, a isti se nalazi i na linku na ovoj web stranici.
Zahtjev se podnosi na propisanom obrascu, čiji je sastavni dio pisana izričita suglasnost podnositelja zahtjeva i članova kućanstva o dopuštanju uvida u sve podatke o ukupnim prihodima i imovini, u kojem će podnositelj zahtjeva potvrditi da su podaci koje je dao točni i potpuni. Obrazac izričite pisane suglasnosti (Obrazac ZOSPP-S) dužni su vlastoručno potpisati svi članovi kućanstva podnositelja zahtjeva, a ukoliko se radi o maloljetnoj osobi suglasnost potpisuje njezin zakonski zastupnik (roditelj, skrbnik).
Za neistinito prikazivanje podataka o imovini i drugim činjenicama podnositelj zahtjeva je kazneno i materijalno odgovoran.
O zahtjevu podnositelja Upravni odjel za Skupštinu, opću upravu i pravne poslove odlučuje rješenjem. U rješenju o odobravanju sekundarne pravne pomoći Upravni odjel određuje i odvjetnika koji će pružiti pravnu pomoć prema redosljedu navedenom u popisu odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore sastavljenom za područje Međimurskoj županije. Iznimno, Upravni odjel će odrediti drugog odvjetnika uz njegovu prethodnu suglasnost priloženu uz zahtjev za odobravanje pravne pomoći. Korisnik pravne pomoći dužan je rješenje dostaviti odvjetniku određenom u rješenju o odobravanju sekundarne pravne pomoći.
Sve informacije vezane uz primjenu Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći mogu se dobiti u Međimurskoj županiji, Upravnom odjelu za Skupštinu, opću upravu i pravne poslove na adresi: Čakovec, Ruđera Boškovića 2, soba br. 15, tel: 040 374 149 ili 040 152, fax: 040 374 037, te na e-mail: domagoj.sklepic@medjimurska-zupanija.hr ili karmenka.levacic@medjimurska-zupanija.hr, i soba br. 14, tel: 040/374-021, e-mail: lada.odic@medjimurska-zupanija.hr
Obrasci:
Obrazac izričite pisane suglasnosti - Obrazac ZOSPP-S