Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

POZIV poljoprivrednim proizvođačima krumpira na stručni skup

Datum objave: 10. prosinca 2019.

„Izgradnja skladišta za krumpir i/ili prilagodba postojećih skladišta za krumpir sukladno odredbama Europske komisije o neproduljenju odobrenja aktivne tvari klorprofam“

Europska komisija donijela je provedbenu Uredbu (EU) 2019/989 17. lipnja 2019. o neproduljenju odobrenja aktivne tvari klorprofam (u prodaji kao Tuberite N, Tuberprop…) koji se više neće moći koristiti u EU nakon 8. siječnja 2020. godine, odnosno u Republici Hrvatskoj nakon 8. listopada 2020. godine. Radi se o inhibitoru klica i herbicidu koji sprječava klijanje konzumnog krumpira u skladištima. Obzirom na činjenicu, da se na području Međimurske županije, godišnje, proizvodi oko 60.000 tona krumpira što je dostatno za oko 70% potreba hrvatskih proizvođača, ova Uredba će u narednim sezonama uzrokovati velike gospodarske štete međimurskim poljoprivrednim proizvođačima merkantilnog krumpira. Stoga Međimurska županija u suradnji s Udrugom međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira Belica poziva sve zainteresirane poljoprivredne proizvođače merkantilnog krumpira na stručni skup „Izgradnja skladišta za krumpir i/ili prilagodba postojećih skladišta za krumpir sukladno odredbama Europske komisije o neproduljenju odobrenja aktivne tvari klorprofam“ (tvar koja sprječava klijanje uskladištenog krumpira) koji će se održati

19. prosinca 2019. godine (četvrtak) s početkom u 15:30 sati
u zgradi Scheier, Čakovec (dvorana Zrinski - 1. kat)

TEME STRUČNOG SKUPA:
• Provedene aktivnosti na temu problematike Uredbe Komisije EU o neproduljenju odobrenja aktivne tvari KLORPROFAM (tvar koja sprječava klijanje uskladištenog krumpira)
- Damir Mesarić, predsjednik Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira Belica,
• Problematika zabrane daljnje upotrebe aktivne tvari KLORPROFAM od 2020.g.
- Milorad Šubić, voditelj ispostave Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva,
• Mogućnosti financiranja izgradnje skladišta za krumpir i/ili prilagodba postojećih skladišta za krumpir (dobivanja bespovratnih sredstava) iz operacije 4.1.1. Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske
- Kristijan Mavrek, vanjski suradnik Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira i konzultant za EU fondove
• Nove tehnologije za skladištenje krumpira bez upotrebe KLORPROFAM-a
- Marjan Novak, vanjski suradnik Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira i izrađivač tehnoloških projekata
ŽUPAN
Matija Posavec, mag.ing.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content