Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska popevka "po serdini srca" Međimurcima

Datum objave: 27. studenoga 2019.

Povodom godišnjice uvrštavanja međimurske popevke na UNESCO-ov reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine, u Centru za kulturu Čakovec održan je koncert međimurskih popevki koji je okupio 20-ak udruga i preko 200-tinjak izvođača koji su nam prezentirali najljepše od međimurske popevke.
Limena glazba Dekanovec, Ženska vokalna skupina KUU "Društvo žena Gornji Kraljevec", Renata Kramar, KUD Mura Mursko Središće, Županijski tamburaški orkestar Stjepan Bujan Stipić, Ženska vokalna grupa KUU Veseli Međimurci Čakovec, Ivan Mađarić, KUD Šandorovec, KUD Donji Vidovec, Tamara Korunek, Karlo Čeh, Ženska vokalna skupina PZ Josip Štolcer Slavenski Čakovec, Cecilija Merkač - Hudopisk, Ženska vokalna grupa Sveti Marko Selnica, Pjevačka skupina KUD-a Općine Donji Kraljevec, Muška vokalna skupina KUU Seljačka sloga Nedelišće. Ženska vokalna skupina KUD-a Podturen, Muška vokalna skupina KUD-a Katruže Ivanovec, KUD "Seljačka sloga" Donja Dubrava, Neven Kolarić, Tena Panić, Saša Štefić, Dječji vrtić Cvrčak Čakovec, PO "Stonoga" Novo Selo Rok, Ženska vokalna skupina KUU Zasadbreg, Ženska vokalna skupina STRIDONNE svojim su izvedbama oduševili mnogobrojnu publiku i pokazali da je međimurska popevka "u serdini srca" svakog Međimurca.
"Međimurska popevka utkana je u svaki međimurski dom i nije samo zaštićeno nematerijalno dobro Republike Hrvatske već je prije godinu dana upisana na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva koju vodi UNESCO kao bi se cijeli svijet upoznao s tradicijom našeg puka. Naši ljudi su se, kroz povijest, uz popevku rađali, slavili, tugovali, ispraćali i dočekivali. Da nije bilo popevke, ne bi bilo Međimurja u današnjim granicama.", istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je prisustvovao koncertu sa zamjenicom Sandrom Herman i pročelnicom UO za obrazovanje, kulturu i sport Blaženkom Novak. Koncertu su nazočile i saborske zastupnice Bernarda Topolko i Snježana Sabolek, kao i predsjednik Zajednice hrvatskih kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije Dejan Buvač koji je s međimurskom etnologinjom, glazbenicom i književnicom Lidijom Bajuk pokrenuo priču obilježavanja godišnjice uvrštavanja.
Popevka je bila inspiracija i mnogim djelima klasične, ali i suvremene glazbe. Kroz poticanje provedbe programa zaštite i očuvanja različitih tradicijskih znanja i umijeća putem radionica, obrazovnih i izvannastavnih programa, dokumentiranja, istraživanja, međunarodne suradnje i drugih aktivnosti intenzivno ćemo raditi na očuvanju popevke – nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content