Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Godišnjica uvrštavanja međimurske popevke na UNESCO-ov reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine donosi bogat koncertni i stručno-znanstveni program

Datum objave: 21. studenoga 2019.

Uskoro će se navršiti godina dana kako je na sjednici UNESCO-ova Međuvladina odbora za nematerijalnu kulturnu baštinu 28. studenog 2018. godine, međimurska popevka, tradicijski napjev Međimurja, kao samostalna nominacija, upisana na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva. Svoj doprinos ovom iznimnom priznanju međimurskoj popevki dali su svi stanovnici Međimurja koji su posljednjih desetljeća i stoljeća uz popevku slavili, tugovali, ispraćali.
Čitav proces započeo je još 2013. godine kada je međimurska popevka upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a 2016. na inicijativu nositelja, uz stručnu preporuku Povjerenstva za nematerijalnu kulturnu baštinu i odlukom Ministarstva kulture, započelo se s pripremama za izradu nominacije za upis na Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva. Nominacija je pripremljena u suradnji sa stručnjacima: dr. sc. Lidijom Bajuk, dr. sc. Nailom Ceribašić i dr. sc. Tvrtkom Zebecom uz potporu lokalne zajednice i ustanova s područja Međimurske županije. Pojedinci i institucije sa 73 pisane potpore podržali su nominaciju što je najviše što je jedna nominacija ikada dobila.
Predsjednik Zajednice hrvatskih kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije Dejan Buvač najavio je bogat program „Ti si meni po serdini srca“ koji će se u organizaciji Međimurske županije, Matice hrvatske, Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije, Instituta za etnologiju i folkloristiku i Udruge Matapur, pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović i Ministarstva kulture, održati 26. i 28. studenog ove godine u Čakovcu i Zagrebu. „U Čakovcu ćemo prezentirati popevku u izvornom obliku i to nastupom većine članova Zajednice hrvatskih kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije, a drugi dio programa je stručno-znanstveni kolokvij s umjetničkim programom u Zagrebu - znanstveni dio će obuhvatiti fenomen međimurske popevke, dok će umjetnički program biti malo drugačiji; kroz sve vidove glazbe, a ne samo kroz tradicijski.“
Poznata međimurska etnologinja, glazbenica i književnica dr.sc. Lidija Bajuk u ovoj priči ima trojaku ulogu – od zaposlenice u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, preko pročelnice Odjela za arheologiju i etnologiju u Matici hrvatskoj u Zagrebu, do predsjednice udruge Matapur registrirane u Međimurju. Ujedno je supotpisnica nominacije za uvrštenje popevke i na nacionalnoj, ali i na UNESCO-ovoj listi. „Ovakvim manifestacijama cilj je aktivna briga o međimurskoj popevki te vjerujem da će ih u budućnosti biti još i više. Stručno-znanstveni kolokvij zamislila sam kao izlaganje eminentnih znanstvenika kroz nekoliko vizura. O međimurskoj popevki govorit će se u povijesnom, etnokoreološkom, etnomuzikološkom, jezikoslovnom, povijesno-književnom i muzeološkom kontekstu. Između svakog govornika bit će glazbeno-umjetnički broj, izvedba različito žanrovski obrađenih tradicijskih međimurskih pjesama, odnosno zborska, višeglasna, solistička, operna izvedba uz instrumentalnu pratnju na tragu jazz, etno i pop obrada, a nastupit će i glazbena diva Josipa Lisac, inače velika ljubiteljica međimurske popevke.“, poručila je.
Da je najveće bogatstvo Međimurja upravo njegov identitet tvrdi župan Međimurske županije Matija Posavec. „Identitet čine ljudi, njihove vrijednosti, naša povijest i naša kultura, a međimurska popevka neizostavni je dio naše baštine. Smotra Međimurske popevke u Nedelišću održava se od 1971. godine, a u tom je vremenu obuhvatila više od 8 tisuća izvođača, solista i folklornih skupina. Ako uzmemo u obzir sve naše predsmotre i kulturne manifestacije te rad Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije, dolazimo do spoznaje da se više od 20 tisuća Međimurka i Međimuraca na neki način bavi kulturnim amaterizmom. Međimurska popevka imala je značajnu ulogu u povijesti i u pripadnosti Međimurja matici zemlji. Sve su to argumenti zbog kojih je popevka na listi UNESCO-a, no to nam ne smije biti cilj, već sredstvo. Od srca zahvaljujem i Dejanu Buvaču koju okuplja amatere, ali i dr.sc. Lidiji Bajuk koja je ostavila neizbrisiv trag na očuvanju međimurske popevke. Na očuvanju identiteta surađujemo s Maticom hrvatskom, revitaliziramo Stari grad Zrinskih, populariziramo naše manifestacije. Iduće godine obilježava se 400-ta obljetnicu rođenja Nikole Zrinskog Čakovečkog, a ove godine 360-a godišnjica dolaska franjevaca u Čakovec - sve to povezano je s našom vizijom očuvanja povijesti.“, poručio je župan Posavec te uputio poziv sugrađankama i sugrađanima na koncert međimurskih popevki 26. studenoga u 18 sati u Centar za kulturu Čakovec. Ulaz za posjetitelje je besplatan. 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content