Međimurje Europska regija sporta za 2022.
4.2 °C
1026.0 hPa
30 %

Članovi Zavičajnog društva Međimuraca Karlovačke županije – “Pinklec” u Karlovcu obilježili spomen na vjenčanje Ane Katarine Frankopan i Petra Zrinskog te spajanje dviju velikaških obitelji

Datum objave: 26. listopada 2019.

U samom srcu karlovačke "gradske jezgre" održano je jedno od najslavnijih vjenčanja hrvatske povijesti – Ane Katarine Frankopan i Petra Zrinskog. Kao jedno od brojnih Zavičajnih društava izvan Međimurja djeluje i društvo u Karlovcu pod nazivom „Pinklec“, a upravo članovi Zavičajnog društva Međimuraca u Karlovačkoj županiji organizatori su 378. obljetnice slavnog vjenčanja. „Pinklecov vremeplov“ tradicionalni je projekt koji već sedmu godinu provode s ciljem zbližavanja građana dviju županija i njihova podsjećanja na zajedničku kulturu i povijest.
Da je riječ o još jednom događaju kojime Međimurci koji žive i rade na području Karlovačke županije promoviraju svoj rodni kraj, čuvaju običaje i njeguju tradiciju, potvrdio je predsjednik društva Željko Tomašić. Ana Katarina i Petar Zrinski vjenčani su 1641. godine u crkvi Presvetog Trojstva, a gozba je održana u Starom gradu Ozlju te u karlovačkoj kuriji u vlasništvu Frankopana, današnjem prostoru Gradskog muzeja Karlovac. Tim su se povijesnim činom ujedinile najmoćnije hrvatske plemićke obitelji.
„Međimurska županija s ponosom se naziva Županijom Zrinskih. Članovi slavne obitelji mnogima su uzor, a uzor su bili i našim braniteljima u Domovinskom ratu. Velikaška obitelj snažna je poveznica između naših dviju županija i drago mi je da tu poveznicu iz godine u godinu osnažujemo zahvaljujući Zavičajnom društvu Pinklec.“, poručio je zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, a  prisutne je pozdravila i zamjenica gradonačelnika grada Karlovca Andreja Navijalić istaknuvši kako je slavni par zajednički život započeo u Karlovcu, a proveo ga u Međimurju. „Ovakvi susreti spajaju ljude, tradiciju, povijest, sadašnjost i grade budućnosti. Priča Frankopana i Zrinskih priča je koju Karlovac i Međimurje mogu pričati zajedno te na prošlosti mogu graditi našu budućnost, naše zajedničke kulturne i turističke rute.“
Iz Međimurske županije u Karlovac su stigli i članovi KUD-a “Selnica“ na čelu s načelnikom općine Ervinom Vičevićem te članovi KUD-a „Mura“ iz Murskog Središća. U zajedničkom kulturno - umjetničkom programu pridružili su im se i članovi karlovačkih KUD-ova "Sv. Ana Vučjak" i "Rečica", dok je zastavu Pinkleca blagoslovio vlč. Nikola Sanjković, i sam rodom iz Međimurja.

Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content