Međimurje Europska regija sporta za 2022.
3.6 °C
1030.0 hPa
48 %

Međimurje domaćin 21. Savjetovanja uzgajivača ovaca i koza iz cijele RH

Datum objave: 19. listopada 2019.

21. Savjetovanje uzgajivača ovaca i koza u RH i 20. izložba hrvatskih ovčjih i kozjih sireva održala se 17. i 18. listopada 2019. u LifeClass Termama u Svetom Martinu.
Posljednjih godina svi pokazatelji u ovčarstvu i kozarstvu iskazuju stabilne proizvodne pokazatelje, što potvrđuje da je ovčarska i kozarska proizvodnja, za razliku od većine drugih grana stočarstva, pronašla ravnotežu između gospodarskih interesa uzgajivača, zaštite i očuvanja okoliša kroz održivu proizvodnju te udovoljavanje socijalnih zahtjeva za ostanak stanovništva u ruralnim prostorima. Proizvodi ovčarstva i kozarstva su cijenjeni na tržištu te značajno doprinose dohotku i opstanku firmi proizvođača – zaključak je dvodnevnog stručnog savjetovanja.
Prilikom otvaranja 21. Savjetovanja uzgajivača ovaca i koza u RH i 20. izložbe hrvatskih ovčjih i kozjih sireva istaknuto je kako se u Međimurskoj županiji proizvodi 30% ukupne količine kozjeg mlijeka u RH, imamo 39 uzgajivača (2995 grla) što je 40% uzgojno valjanih koza u RH, najmliječnija koza u Hrvatskoj dolazi iz Međimurja s 2225 kg mlijeka u jednoj laktaciji te nas struka percipira kao „najkozarskiju županiju“.
Zamjenik župana Josip Grivec istaknuo je kako je proteklih godina uzgajivačima koza dodijeljeno više od milijun kuna za razvoj kozarstva. U Proračunu Međimurske županije za poljoprivredu izdvaja se više od 4 milijuna kuna, a u proteklih 15 godina za subvencije i potpore u poljoprivredi izdvojeno je više od 14 milijuna kuna.
Župan Međimurske županije Matija Posavec dodao je kako se u suradnji s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu  provode projekti za razvoj kozarstva a u pripremi je novi projekt robne marke „Međimurska jaretina“ s ciljem zaštite kvalitetne proizvodnje u Međimurju.
Stručni skup poslužio je za dodjelu nagrada najboljim proizvođačima koji su osvojili 45 odličja: 19 zlatnih, 16 srebrnih i 10 brončanih te je odlukom Stručnog povjerenstva dodijeljena i titula šampiona u kategoriji ovčjih i kozjih sireva. Međimurski OPG Jasminka Zadravec osvojio je zlatnu plaketu za mladi kozji sir u bučinom ulju te srebrnu plaketu za mladi kozji sir-polutvrdi.


 
 
 
 

POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
PLAN UPISA u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2022./2023.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za ponedjeljak, 17. siječnja 2022.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content