Međimurje Europska regija sporta za 2022.
0.7 °C
1028.0 hPa
50 %

Klonska selekcija pušipela: Berba je bogata, a budućnost svijetla!

Datum objave: 9. listopada 2019.

Na imanju Vinarije Horvat u Svetom Urbanu odrađena je berba klonske selekcije pušipela. Riječ je o projektu kojeg već devetu godinu zaredom zajednički provode Međimurska županija i Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Društvom Hortus Croatiae i Savjetodavne službe, a sve s ciljem brendiranja pušipela kao međimurske zaštićene robne marke.
Od 32 početna klona pušipela koji su u matičnom nasadu na imanju Horvatovih zasađeni  2011. godine, do danas su stručnjaci s Agronomskog fakulteta izdvojili 5 klonskih kandidata koji su se pokazali najkvalitetnijima i koji su upotrijebljeni za podizanje predbaznog matičnog nasada na lokaciji znanstveno-nastavnog pokušališta Jazbina.
U vinogradu obitelji Horvat ovog je proljeća niknuo i bazni matičnjak u kojem će se ubuduće uzgajati materijal za rast sadnica najkvalitetnijeg međimurskog pušipela.“, istaknuo je dr. Darko Preiner, voditelj projekta s Agronomskog fakulteta čiji su studenti brali i sortirali uzorke 5 odabranih klonova.  
Ovogodišnjoj sunčanoj berbi međimurskog ponosa nazočio je i međimurski župan Matija Posavec koji se i sam okušao u poljoprivrednim radovima te nije krio zadovoljstvo projektom: „Projekt klonske selekcije pušipela završit će iduće godine, a u tom desetogodišnjem razdoblju Međimurska županija je za njegovu provedbu rezervirala i izdvojila gotovo 700 tisuća kuna. Naši vrijedni vinari ovime su dobili tržišnu prepoznatljivost i posebnost, a kvaliteta njihovog rada i ove je godine nagrađena prestižnim Decanterima, pa čak i za pušipel, koji je na svjetskoj razini još uvijek nepoznata sorta što je veliki uspjeh koji nam govori da ipak idemo u pravom smjeru.“
Iako početak vinogradarske godine nije obećavao, urod je na kraju i više nego odličan, a kvaliteta grožđa je za zavidnom nivou pa možemo reći da je berba bogata, a budućnost svijetla.“, komentirao je domaćin, mladi vinar Robert Horvat, a s njime su se složili i predstavnici međimurske podružnice Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe Milorad Šubić i Marijan Čižmešija.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content