Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Zahvaljujući projektu integracije počinitelja kaznenih djela u društvenu zajednicu, Sklonište „Prijatelji“ europskim sredstvima dobiva Edukacijski centar

Datum objave: 1. listopada 2019.

Međimurska županija jedan je od partnera na projektu S.N.A.G.A. (Samopouzdanje, Nesebičnost, Aktivizam, Govor istine, Asistencija) ŽIVOTA kojem je cilj učinkovitija resocijalizacija i reintegracija počinitelja kaznenih djela nakon odsluženja kaznenopravnih sankcija. Nositelj projekta vrijednog 1.173.440,27 kuna je ZEU Prijatelji životinja i prirode Čakovec, a sufinancira se sredstvima Europskog socijalnog fonda u sklopu programa 2014-2020 i Vladinog Ureda za udruge Republike Hrvatske.
Rad na uspješnoj integraciji 24 počinitelja kaznenih djela u društvenu zajednicu
Kroz naredna 24 mjeseca novim metodološkim pristupom modularne edukacije, 24 počinitelja kaznenih djela u postpenalnom prihvatu bit će svrstani u 3 grupe po 8 polaznika te će participirati u edukacijama iz 4 područja. „Kroz ovaj projekt predložili smo inovativnu metodologiju kao sintezu najboljih metodologija rada – iskustveno učenje u prirodi, rad sa psima, logoterapiju i inkluzivno volonterstvo. U prvoj godini provodit će se edukacija udruga uključenih u projekt, a u drugoj godini projekta radit će se s korisnicima.“, pojasnio je voditelj projekta Goran Stojanović na početnoj konferenciji koja je održana u utorak, 1. listopada 2019. godine u prostorijama Međimurske županije.
Korisnici su počinitelji kaznenih djela od 18 do 36 godina s područja Međimurske i Varaždinske županije, a koji pripadaju jednoj od 5 kategorija: počinitelji kaznenih djela na uvjetnom otpustu, počinitelji kaznenih djela kojima je izrečena uvjetna osuda sa zaštitnim nadzorom i sigurnosnom mjerom ili posebnom obvezom, maloljetni  i mlađi počinitelji u socijalnoj skrbi s izvršenjem posebne obveze, maloljetni  i mlađi počinitelji u preodgoju te počinitelji kaznenih djela koji su u potpunosti odslužili svoje kaznenopravne sankcije. Zahvaljujući edukacijama, korisnici će imati priliku raditi s logoterapeutima te će kroz sedmodnevnu velebitsko/ličku ekspediciju proći program iskustvenog učenja u prirodi. Povezivanjem polaznika sa psima, radit će se na njihovoj socijalizaciji kroz usvajanje vještina i igru uz stručno vodstvo trenera. Svaki od polaznika pri kraju modularne edukacije ostvarit će 16 sati inkluzivnog volontiranja na aktivnostima unutar edukacijskih sadržaja koje će, kroz refleksijske sastanke, odabrati za sebe.
Sklonište za napuštene životinje „Prijatelji“ u Čakovcu dobiva Edukacijski centar
Partneri projekta S.N.A.G.A. ŽIVOTA su: Hrvatska škola Outward Bound, Centar za rehabilitaciju Silver i Međimurska županija, uz stručnu suradnju Probacijskog ureda Varaždin, HZZO-a Varaždin, HZZO-a Čakovec i Obiteljskog centra Varaždin.
Ovaj pilot projekt realizira se na prostoru Međimurske i Varaždinske županije s ciljem da se nakon ostvarenih rezultata, supervizije i evaluacije, njegova primjena integrira u mogući redovan postpenalni sustav. Projekt je podržao i župan Međimurske županije Matija Posavec koji je istaknuo da ga posebno veseli što se korištenjem europskih sredstava provodi rad na korist zajednice: „Osim što će se stvoriti preduvjeti za samopouzdan i odgovoran povratak počinitelja kaznenih djela u društvenu zajednicu, naše sklonište dobit će vrijedan prostor za rad te Međimurska županija podržava svaki projekt koji je usmjeren na osnaživanje društva.“
Kroz suradnju s HZZO Čakovec i HZZO Varaždin, omogućit će se stručni savjeti vezani za zakonske potpore i mogućnosti zapošljavanja na tržištu rada. Velika vrijednost projekta je i u tome što će se na prostoru skloništa za napuštene životinje „Prijatelji“ u Čakovcu, podignuti i urediti Edukacijski centar kroz sustav kontejnerskog modula. „Nakon niza godina uspješnog rada i uske suradnje s Probacijskim uredom tijekom kojih je kroz naše sklonište prošlo oko 250 ljudi koji su odrađivali rad za opće dobro što se tiče prekršajnih djela i oko 30-ak ljudi koji su mijenjali zatvorsku kaznu za rad za opće dobre, pokrenuli smo projekt kojim želimo pomoći ljudima koji su odslužili svoje sankcije. Direktna korist koju će samo sklonište imati je promocija rada sa psima i njihova snažna rehabilitacijska uloga u životu čovjeka, ali i podizanje Edukacijsko-rehabilitacijskog centra u kojem ćemo moći održavati niz kvalitetnih radionica i edukacija.“, naglasila je predsjednica ZEU Prijatelji životinja i prirode Aleksandra Hampamer.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content