Međimurje Europska regija sporta za 2022.
0.2 °C
1027.0 hPa
57 %

Dobre vijesti za buduće rodilje – zahvaljujući novoj opremi omogućen bezbolniji porod

Datum objave: 6. rujna 2019.

Krajem kolovoza na odjel rađaonice čakovečke bolnice stigao je poseban aparat koji rodiljama uvelike olakšava porod te korištenjem medicinskog plina smanjuje bol i relaksira. Županijska bolnica Čakovec tako se našla među prvim bolnicama u Hrvatskoj koje su svojim pacijenticama na ovaj način poboljšale uvjete rađanja.
Pomoću novog uređaja rodiljama će se tijekom samog poroda omogućiti korištenje medicinskog plina, takozvanog Rajskog plina, koji se sastoji od 50% dušičnog oksidula i 50% kisika, a njegovim uzimanjem smanjuje se osjećaj boli, anksioznosti te ima opuštajući i smirujući učinak. „Sam proces poroda osjetno je olakšan zahvaljujući aparatu koji funkcionira tako da rodilja pomoću maske za udisanje sama dozira željenu količinu plina koji ublažava bol, smanjuje grčeve i ubrzava sam porod.“, pojasnila je pročelnica Službe za ginekologiju, porodništvo i neonatologiju Sanja Topličanec, dr.med., spec. ginekologije i opstetricije.
Međimurska županija i Bolnica potvrđuju svoj status prijatelja djece
Nakon što je tijekom prošle godine u obnovljen Odjel neonatologije i rađaone financiran od Međimurske županije u iznosu 5.2 milijuna kuna, uvođenjem novih trendova, nabavkom suvremene opreme i podizanjem razine usluga, Županijska bolnica Čakovec u suradnji s Međimurskom županijom nastavlja s ulaganjima i dokazuje da je prijatelj djece i rodilja. „Želimo da se naši pacijenti osjećaju ugodno, posebice majke i djeca te nam je cilj da na ovaj način privučemo nove pacijente i poboljšamo visok nivo usluge koji već sada nudi naše rodilište.“, dodao je ravnatelj Županijske bolnice Čakovec doc. dr. sc. Tomislav Novinščak, prof. v.š., dr. med., spec. opće kirurgije.
Korištenje za rodilje potpuno besplatno
Aparat je nabavljen na inicijativu Službe za ginekologiju, porodništvo i neonatologiju, dok će njegova primjena za pacijentice biti besplatna. Rajski plin koristit će se na indikaciju liječnika, a korištenjem se smanjuje upotreba analgetika, broj epiziotomija i carskih rezova te može skratiti trajanje poroda i do 2 sata. Iskustva pacijentica do sada su pokazala njegove pozitivne učinke što potvrđuje podatak da bi 80% rodilja koje su koristile plin pri porodu to učinilo ponovno. „Naše aktivnosti usmjerene su na zadovoljstvo rodilja, da nam se ponovno vrate te da im porod ostane u sjećanju kao najsretniji događaj.“, zaključila je doktorica Topličanec.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content