4.3 °C
1023.0 hPa
56 %

Bogatstvo donjomeđimurske tradicije i baštine prikazano na Danima zlata i starih zanata u Donjem Vidovcu

Datum objave: 1. rujna 2019.

Stoljetna tradicija ispiranja zlata, medičarstva, košaraštva i brojnih drugih starih zanata s područja Donjeg Vidovca i donjomeđimurskih općina, prezentirana je na 3. Danima zlata i starih zanata u Hotelu Golf. Ovom turističkom, gastronomskom i kulturnom manifestacijom u organizaciji Općine Donji Vidovec nastoji se sačuvati od zaborava sve ono što je nekad činilo svakodnevicu međimurskih ljudi. "Naš kraj obiluje tradicijom i vrijednostima koje su naše bogatstvo i na kojima moramo temeljiti turističku ponudu koja se razvija u donjem Međimurju. Prilika je ovo da i udruge s našeg područja pokažu svoje aktivnosti, predmete koje izrađuju i predmete koje su tradicijski naslijedili te nastojimo vratiti tradiciju u naše živote.", poručio je načelnik Općine Donji Vidovec Josip Matulin izrazivši ponos što manifestacija iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja.
Glavni naglasak manifestacije je tradicija ispiranja zlata koju demonstriraju članovi Moto nautičkog kluba "Vidovski zlatari", a posjetitelji se imaju priliku upoznati s međimurskim običajima, degustirati tradicionalna jela i uživati u međimurskoj glazbi. Zamjenik župana Josip Grivec otvorio je ovogodišnje Dane zlata i starih zanata: "Donje Međimurje ima velike turističke potencijale koje nastojimo što više promovirati, a svaka općina s ovog područja ima svoje manifestacije kroz koje se unaprjeđuje turizam, baština, kultura, ali i poljoprivreda i ekološka proizvodnja." 
Ideja o početku manifestacije Dana zlata i starih zanata razvila se u čast iskusnim vidovskim zlatarima Dragutinu Horvatu i Mateju HorvatuJapici koji su do svojih posljednjih dana nastojali održati donjovidovsku tradiciju. "Na svijetu postoji mnogo tehnika ispiranja zlata, a naša je jedinstvena jer je prilagođena konfiguraciji zlata koje se nalazi na obalama Drave.", dodao je predsjednik "Vidkovskih zlatara" Nenad Lukša. "Vidovski zlatari" zainteresirane su upoznali s  ispiranjem zlata kroz panoramsku vožnju kanalom HE Dubrava do ušća Mure u Dravu gdje su prezentirali čitav proces ispiranja. Uz udruge, svoje proizvode izložila su i poljoprivredna gospodarstva, a brojnim sadržajima i zabavnim programom manifestacija je privlačila posjetitelje tijekom cijelog dana. 
 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za ponedjeljak, 17. siječnja 2022.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
5. sjednica Odbora za izbor i imenovanja
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 13. siječnja 2022.
Obavijest o ispravku dijela Javnog natječaja za prodaju zemljišta na području poduzetničke zone „POSLOVNI PARK MEĐIMURJE“
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content