Međimurje Europska regija sporta za 2022.
2.8 °C
1026.0 hPa
41 %

Održan tradicionalni 19. Festival krumpira u Belici

Datum objave: 31. kolovoza 2019.

Već 19. godinu za redom, Udruga međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira i Općina Belica, organiziraju Festival krumpira kojim se obilježava službeni početak ovogodišnje kampanje vađenja krumpira. Brojni izlagači, OPG-ovi i udruge tom su se prigodom okupili kako bi promovirali brend „međimurskog kalampera“, koji je postao zaštitni znak Belice.
Manifestacija je započela kuhanjem jela od krumpira iz kotlića prema receptima starih baka uz glazbeni program Limene glazbe Belica, a KUD Belica otvorio je program izvedbom beličke himne „Kalamper“.
Načelnik općine Belica Zvonimir Taradi, predstavio je repliku spomenika krumpira i kratko rekao. „Hvala županu Posavcu i stručnim službama Županije koje pomažu našoj Općini, našim ljudima da im bude lakše i bolje. Mi kao općina pomažemo poljoprivredi, naše polje je baza za poljoprivredu i to je naša poslovna zona u koju ulažemo godišnje 200 000 kn te se nadamo da ćemo slijedeće godine imati i još više sredstva.“ U Međimurju, naročito na području Belice, krumpir se intenzivnije proizvodi od pedesetih godina prošlog stoljeća. Međimurski proizvođači pratili su i primjenjivali nove tehnologije te se prilagođavali zahtjevima proizvođača pa je krumpir vrlo brzo postao prepoznatljivi simbol međimurske poljoprivrede i hranitelj velikog broja međimurskih obitelji. Danas se u Međimurju krumpir uzgaja na oko 2500 hektara, od čega više od 40 % na području općine Belica. „Međimurje ima posebne proizvode i vrijedne ljude koji čuvaju tradiciju, kulturu i intenzivno rade na unaprjeđivanju poljoprivredne proizvodnje, zaštiti i razvoju gospodarskih, socijalnih, kulturnih i ekoloških interesa proizvođača krumpira. Da nema vas ne bi bilo ove manifestacije i brenda krumpira koji je poznat u čitavoj Hrvatskoj i zato smo u suradnji s g. Mesarićem pokrenuli međimursku robnu marku merkantilnog krumpira.“, rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec koji sa zamjenicom Sandrom Herman tradicionalno podupire spomenutu manifestaciju.
Na navedenim površinama proizvede se oko 60.000 tona krumpira, što je dostatno za oko 70% potreba hrvatskih potrošača, a uzgojem krumpira bavi se sveukupno oko 800 proizvođača. Najznačajniji proizvođači osnovali su Udrugu međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira koja ove godine slavi 20 godina postojanja. „U suradnji sa stručnim službama, općinom Belica i Međimurskom županijom, Udruga kontinuirano radi na razvijanju i unapređivanju poljoprivredne proizvodnje te zaštiti i unaprjeđenju gospodarskih, socijalnih, kulturnih i ekoloških interesa i ciljeva seljaka – proizvođača merkantilnog krumpira. Hvala svima koja podupiru naš rad“, rekao je Damir Mesarić, predsjednik Udruge merkantilnog krumpira. Mladen Jakopić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore napomenuo je kako je krumpir jedan od ključnih sektora koji je prepoznat i u novom sazivu ministarstva, a u budućem razdoblju  krumpir će se izdvojiti iz povrtlarstva te bi trebao biti 49. sektor u Europskoj uniji i tada će biti više mogućnosti za dodatne poticaje.
Pojedincima, udrugama i poduzećima zaslužnima za promicanje kulture krumpira i Općine Belica dodijeljena su priznanja, a u kulturno umjetničkom dijelu programa nastupili su Tena Horvatić, Bjanka Kolar, Eni Vidović, Stjepan Janković.

  1. Festival krumpira podržala je i saborska zastupnica Bernarda Topolko te župan Varaždinske županije Radimir Čačić.
  2. kala
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content