Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Održan treći okrugli stol triju županija na temu cjeloživotnog učenja

Datum objave: 29. kolovoza 2019.

U okviru EU projekta "Povećanje efikasnosti i održivosti rada gospodarsko-socijalnih vijeća Bjelovarsko-bilogorske županije, Međimurske županije i Varaždinske županije“, u srijedu, 28. kolovoza 2019. godine održan je okrugli stol "Cjeloživotno učenje kao odgovor na izazove tržišta rada“.
Projekt koji povezuje tri županije vrijedan je 962.987,25 kuna i u potpunosti je financiran iz Europskog socijalnog fonda. Nositelj projekta je Bjelovarsko-bilogorska županija, a partneri Međimurska i Varaždinska županija te Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske. Ovo je treći i posljednji okrugli stol, a raspravom o cjeloživotnom učenju sudionici projekta željeli su dotaknuti ovu temu koja je postala neizostavna zbog promjena koje se dešavaju na tržištu rada.
Kad je u pitanju obrazovanje odraslih, u Hrvatskoj je svega 2,4 % odraslih od 15 do 64 godine uključeno u različite programe cjeloživotnog obrazovanja, dok je na razini Europske unije taj prosjek 15 %, napomenuo je Vitomir Begović, konzultant za tržište rada: „U tri županije bilježimo nepovoljna demografska kretanja, starenje stanovništva i produžetak radnog vijeka, ali istovremeno na tržištu rada poslodavci traže fleksibilniju radnu snagu i univerzalnije obavljanje poslova. Sve to upućuje na potrebu cjeloživotnog učenja kako bismo postojeće radnike zadržali što dulje u svijetu rada, a gospodarstvu i uslužnim djelatnostima osigurali odgovarajuću radnu snagu.“
Međimurska županija posljednjih nekoliko godina aktivno potiče povećanje jednakog pristupa cjeloživotnom učenju za sve dobne skupine kroz brojne projekte i aktivnosti.  Zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec istaknuo je da je niz godina problem bio što su iz srednjih škola izlazili kadrovi koji nisu mogli naći posao te rekao  „da smo  u suradnji s našim srednjim školama uspjeli  to promijeniti te su uspostavljena efikasna partnerstva između škola i poslodavaca kao jedno od rješenja problema.“
Situacija na tržištu rada se potpuno promijenila, naglasio je zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin, a s njim se složila i zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije Bojana Hribljan koja je istaknula da djelovanjem kroz Gospodarsko-socijalna vijeća tri županije žele naći još bolja rješenja kojima bi se unaprijedile znanja, vještine i kompetencije te društvene perspektive zaposlenja.
Potrebno je stimulirati ljude, zaposlenike i one koji ulaze u svijet rada da jednostavno prihvate cjeloživotno učenje kao normalan, a ne ekskluzivan proces. Znanstveni savjetnik za cjeloživotno obrazovanje Vitomir Tafra svojim je predavanjem zaključio da je u današnjem svijetu i tempu života nužno kontinuirano educiranje i informiranje, dok je predstavnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Ozren Bosanac napomenuo da je cjeloživotno učenje iznimno važno u današnje vrijeme iznimno brzih promjena u tehnologiji i društvu.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content