Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-0.6 °C
1025.0 hPa
46 %

Draškovec mjesto okupljanja brojnih vjernika – proslavljeno Rokovo

Datum objave: 16. kolovoza 2019.

Vjernici su u Draškovcu obilježili 259. obljetnicu zavjeta svetom Roku. Moleći da ih zaštiti od stočne kuge, davne 1760. godine stanovnici Međimurja obećali su da će sagraditi crkvu u čast svetom Roku. Svoj su zavjet ispunili te u Draškovcu utemeljili Župnu crkvu sv. Roka.
Tradicija hodočašća i zavjet svetom Roku proslavljeni su četverodnevnim događanjima za vrijeme trajanja manifestacije „Rokovo u Međimurju“, od 13. do 16. kolovoza 2019. Središnje slavlje započelo je u petak, 16. kolovoza 2019., kada je u jutarnjim satima krenula svečana zavjetna procesija vjernika iz cijelog Međimurja s kipom sv. Roka. Središnje misno slavlje predvodio je varaždinski biskup monsinjor Josip Mrzljak, uz blagoslov hodočasnika, pješaka i bolesnika, procesiju oko oltara te ljubljenje moći sv. Roka.
Kako se povodom Rokova već tradicionalno nudi i mnoštvo popratnih sadržaja, po završetku svete mise otkrivena je bista slikarici na staklu Kati Dolenec, rodom iz Draškovca. Bistu su uz pomoć ravnateljice Muzeja Croata Insulanus grada Preloga Ive Kožnjak, otkrili mališani iz vrtića „Fijolica“.
Rokovo su uz hodočasnike iz Međimurja i susjednih županija pohodili i zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, gradonačelnik grada Preloga Ljubomir Kolarek, predsjednik Gradskog vijeća grada Preloga Đuro Ujlaki te pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i financije grada Preloga Željko Poredoš, a za dobru organizaciju tradicionalno je zaslužan župnik Župe Sv. Rok, Matija Vonić.
Spomenimo kako ove godine Rokovo ima i humanitarnu notu – osnovna nakana modne revije  „Od Roka do našega doba“ je dobrovoljnim prilozima pomoći „Udruzi slijepih Međimurske županije“.

Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content