Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Za realizaciju 51 programa u kulturi Županija izdvojila 300.000 kuna

Datum objave: 26. srpnja 2019.

Međimurska županije nastavlja poticati sva područja kulture te je za  51 program udruga, umjetničkih organizacija, samostalnih umjetnika i ustanova u kulturi iz svog proračuna izdvojila 300.000 kuna. Župan Međimurske županije Matija Posavec potpisao je u petak, 26. srpnja u Velikoj vijećnici Međimurske županije Ugovore o financijskoj potpori za realizaciju Programa javnih potreba u kulturi Međimurske županije za 2019. godinu, koji su na osnovi raspisanog poziva zadovoljili kriterije.
Dodijeljena sredstva za realizaciju kulturnih programa priznanje su kulturnim djelatnicima s područja Međimurja za trud i planiranje kulturnog razvoja u kojem svi mi sudjelujemo, istaknula je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Blaženka Novak dodavši da je najviše prijavljenih programa s područja očuvanja kulturnog nasljeđa i baštine, posebice glazbene baštine i folklora: „Velik broj programa bavi se pitanjem kako sačuvati naslijeđena bogatstva, kako naslijeđeno intelektualno i  kulturno bogatstvo našeg Međimurja afirmirati na širem području Hrvatske i Europe te kako ga transformirati u nove modernije kulturne izričaje. Programi u području moderne kulture iz godine u godinu kvalitetniji su i originalniji , a posebice nas vesele projekti na području kulture mladih i aktiviranja starijih generacija u kulturnom životu Međimurja.“
Važnu riječ u raspodjeli sredstava imaju sami korisnici, kulturni djelatnici kroz Kulturno vijeće koje je odabralo prijavljene prijedloge i predložilo ih županu Posavcu, koji je prijedloge uputio Skupštini Međimurske županije. Predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak izrazio je zahvalnost kulturnim djelatnicima na njihovom radu i trudu u promicanju kulture te je dodao da Međimurska županija uvijek podupire svakog tko odvaja svoje slobodno vrijeme i dio svog života na dobrobit zajednice.
Naša tradicija, baština, povijest i autohtonost najveće su bogatstvo koje imamo u Međimurju, a kroz koje se na najbolji mogući način definira identitet našeg kraja po kojem nas prepoznaju i cijene. Jedan je to od razloga zbog kojeg dodjeljujemo ove simbolične potpore i podržavamo brojne kulturne programe kroz druge projekte. Čestitamo i zahvaljujemo vam na uspjesima koje postižete u Međimurju i van naših granica, da u tim segmentima promocije kulture i kulturne baštine čuvate tradiciju kroz organizaciju mnogih događaja koji su postali dio naše tradicije. U današnje vrijeme posebno je teško organizirati, djelovati i aktivirati ljude da se uključe u kulturna događanja, a vi to činite s ponosom i entuzijazmom, prenosite naš identitet u međunarodnim krugovima i čuvate kulturni amaterizam.“, poručio je župan Međimurske županije Matija Posavec.
Upravo je kulturni amaterizam jedna od značajki po kojoj je međimurska kultura specifična jer Međimurje je najbrojnija, ali i najbolje organizirana županija po pitanju kulturnih udruga. Stoga ne iznenađuje podatak kojeg je istaknuo zamjenik župana Josip Grivec da Međimurska županija iz svog proračuna godišnje izdvaja više od 8 milijuna kuna kojima se financira rad ustanova u kulturi, sufinancira djelovanje brojnih udruga, domova kulture, manifestacije i brojne druge aktivnosti s područja kulture.
U odnosu na proteklu godinu, povećana su ovogodišnja izdvajanja za potpore u kulturi za 53.000 kuna, a ispred korisnika potpora obratio se Henrik Šimunković zahvalivši Međimurskoj županiji što prepoznaje zalaganje i rad kulturnih djelatnika koji svakodnevno rade na očuvanju Međimurske baštine i promociji našeg kraja.
Potpore za realizaciju 51 programa u kulturi Međimurske županije
Korisnici potpora za javne programe u 2019. godini: Udruga žena za očuvanje tradicije i kulturne baštine Zlatne ruke Čakovec za sudjelovanje na manifestacijama, Udruga žena Sivica za školu učenja tamburaša, folkloraša i pjevača, Ladislav Radek za izdavanje knjige „Zamagljeno svitanje“, Turistička zajednica Grada Preloga za manifestaciju „Opera pod zvijezdama“, KUU „Veseli Međimurci“ za obilježavanje 70 godina rada udruge, Udruga mladih „3FF“ za 3FF festival alternative, Europski kulturni krug – EKULT za XVI. Theaterspiele, Udruga „Domaja“ za izdavanje glazbenog etno albuma „Tragi spomena“, Udruga slobodnih umjetnika „Mura“ za likovno-umjetničku radionicu uz rijeku Muru, KUU „Katruže“ Ivanovec za očuvanje i promicanje međimurske popevke, Udruga ruskog govornog područja u Međimruju „Kalinka“ za Dan ruske kulture, Fotoklub Čakovec za ljetni fotografski kamp, Ženska vokalna skupina „Pučpuljike“ za sudjelovanje na susretima pjevačkih vokalnih skupina, KUD „Mura“ Mursko Središće, za manifestaciju „Murski folklorni i tamburaški susreti“, KUD „Mura“ Novakovec za Festival proljeća u Barceloni i kupnju narodne nošnje, Udruga Roma za bolje sutra Kotoriba za spomenik stradalim Romima i promicanje prava nacionalnih manjina, KUD Mihovljan za obilježavanje 20 godina rada, Pjevački zbor „Josip Vrhovski“ Nedelišće za 16. Glazbene svečanosti Josip Vrhovski, Udruga „Mješoviti pjevački zbor dr. Vinko Žganec“ iz Vratišinca za organizaciju koncerata, Ignac Šardi za pomicanje i očuvanje starog govora gornjeg Međimurja, Studio Vivona za 7. Reviju plesa u Čakovcu, In-dea solution za Međimurski inkubator govorne izvrsnosti, Damir Novak za 4. Međunarodnu izložbu karikatura – Čakovec 2019, Muzej Croatia Insulanus Grada Preloga za Noć muzeja 2019, „Pinklec“ zavičajno društvo Međimuraca za Zlatnu granu – multimedijska radionica o hrvatskom usmenom pjesništvu, KUU „Društvo žena Gornji Kraljevec“ za manifestaciju „Mamičina škrija“, Općina Kotoriba za kolokaciju iz govora Kotoribe „Mudroljije z kotoripskoga zdenca“, KUD Općine Selnica za promoviranje „Pikača“, KUU „Zasadbreg“ za monografiju udruge i obilježavanje 20. godišnjice udruge, Učiteljski fakultet – Odsjek u Čakovcu za Simpozij 100/140, KUU „Seljačka sloga“ Nedelišće za nabavu međimurskih nošnji i cipela, „Makamus“ za realizaciju organizacije edukativnih radionica, Limena glazba Dekanovec za sudjelovanje na manifestacijama, Ženska vokalna skupina „Stridonne“ za sudjelovanje na festivalu „Omiš 2019“, Likovno udruženje Čakovec za Likovnu koloniju „Z – 24, Zrinski 24“, Pjevački zbor Josip Štolcer Slavenski za projekt Čuvajmo šume – Adam, KUU „Florijan Andrašec“ za nabavu zavičajnih nošnji, KUD „Seljačka Sloga“ Donja Dubrava za memorijal „Deca, moja deca“, Limena glazba općine Podturen za koncet u čast Oliveru Dragojeviću, KUU „Zvon“ Župne zajednice Mala Subotica za sudjelovanje na međunarodnim festivalima, Književni krug Prelog za projekt Priločki velikani, Kazališna scena Kalamana Mesarića za Dane Kalamana Mesarića, KUU „Belica“ za nabavu tamuraškog bassa, Udruga mažoretkinja Murskog Središća za domaćinstvo državnog prvenstva, Big Band Čakovec za snimanje nosača zvuka, KUD „Donji Vidovec“ za projekt Čuvari narodnog blaga, KUD „Fijolica“ za manifestaciju Orehijada, Općina Štrigova za 9. umjetničku koloniju Štrigova 2019., Udruga mažoretkinja Nedelišća za Državnu smotra mažoretkinja u Novalji, Henrik Šimunković za promociju međimurske popovke i Zrinka Čižmešija za projekt „Teta Liza izbliza“

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content