Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-0.6 °C
1025.0 hPa
54 %

U centru Čakovca obilježen Nacionalni dan darivanja i presađivanja organa i tkiva

Datum objave: 24. svibnja 2019.

Udruga dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika Međimurske županije na Trgu Republike u Čakovcu obilježila je Nacionalni dan darivanja i presađivanja organa i tkiva koji se odlukom Hrvatskog sabora obilježava 26. svibnja. Udruga kojoj je osnovna zadaća skrb i poboljšanje uvjeta života dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika, između ostalog aktivno radi na promicanju darivanja organa te senzibiliziranju javnosti na tu temu.
Na području Međimurske županije tijekom proteklih 15 godina evidentirano je 79 osoba s transplantiranim organom, a jedan od članova Udruge koji najduže živi s transplantiranim bubregom, punih 30 godina, je 70-godišnji Vladimir Horvatić iz Žiškovca. Uz Dragutina Bratinšćaka, Zlatka Križnika, Mladena Malekocija, Đurđu Dobošić i ostale članove došao je na izlagački štand Udruge, dati potporu i ispričati svoje iskustvo "novoga života". Tajnica Marija Lesinger kazala je da Udruga broji nešto više od stotinu članova, među kojima su i članovi obitelji oboljelih, a uz osobe kojima je presađen bubreg, imaju i nekoliko članova s transplantiranim srcem. „Iz osobnog iskustva mogu reći da kada oboljeli dobije zdravi organ, život mu se promijeni za 100%. Život na dijalizi jako je težak i svodi se na ležanje u bolnici po četiri sata svakog drugog dana. Otkad nam je transplantiran zdrav organ, živimo sasvim drugačiji život“, naglasila je Marija Lesinger.
Udruga dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika Međimurske županije godišnje održava četiri akcije s ciljem senzibiliziranja javnosti tijekom kojih građani mogu provjeriti šećer u krvi, izmjeriti krvni tlak, informirati se putem promotivnih materijala te preuzeti donorsku karticu. Ispred Međimurske županije obilježavanju Nacionalnog dana darivanja i presađivanja organa i tkiva pridružila se pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Sonja Tošić-Grlač.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content