Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

VI. Susret mladih međimurskih umjetnika „Ruža međimurska“ posljednja manifestacija Dana Međimurske županije 2019.

Datum objave: 30. travnja 2019.

U Domu kulture u Donjem Vidovcu u utorak, 30. travnja održana je šesta umjetnička manifestacija međimurskih osnovnoškolaca naziva „Ruža međimurska“. Projekt je uz potporu Općine Donji Vidovec pokrenula III. Osnovna škola Čakovec, a ovogodišnji suorganizator je Osnovna škola Sveta Marija.
Već tradicionalno „Ruža međimurska“ okuplja mlade umjetnike osnovnih škola Međimurske županije s ciljem očuvanja kulturne i povijesne baštine ovog kraja, a širu zajednicu nastoji podsjetiti na zaboravljene pojedince, pjesnike i pisce te stare zanate međimurskog kraja. Kruna projekta je VI. Susret mladih međimurskih umjetnika „Ruža međimurska“ na kojemu su učenici predstaviti rezultate svoga rada. Ovogodišnja manifestacija posvećena je svetomarskom orguljašu i skladatelju Ivanu Mustaču-Kantoru koji je svojim glazbenim stvaralaštvom zadužio Međimurje.
Dobrodošlicu učenicima i njihovim mentorima zaželio je domaćin, načelnik Općine Donji Vidovec Josip Matulin. Prigodno se obratila i ravnateljica III. OŠ Čakovec Nataša Hajdinak te istaknula kako su učenici istraživali život i rad Ivana Mustača pri čemu su im uvelike pomogli članovi njegove obitelji – Ljiljana Mustač, Ljudevit Vadjon i Laura Vadjon. „Kroz ovaj projekt trudimo se sačuvati posebnosti, kulturu, identitet, ali i sve druge ljepote našeg prekrasnog Međimurja“, objasnila je te dodala kako su ljudi poput Ivana Mustača najveća inspiracija.
„Ruža međimurska“ nezaobilazan je dio obilježavanja Dana Međimurske županije, a susret je otvorio zamjenik župana Josip Grivec. „Veseli me što se projekt uspješno nastavlja jer njegov je značaj velik  – čuva korijene i našu kulturnu baštinu. Izloženi su prekrasni radovi i želim čestitati svima vama na sudjelovanju jer baš kao što biljka bez korijena vene, isto bi se dogodilo s narodom da nema ljudi poput vas“, poručio je zamjenik.
Profesorica hrvatskog jezika u III. OŠ Čakovec te jedna od voditeljica projekta Tihana Preksavec kazala je da je na natječaj pristiglo 17 literarnih i 31 likovni rad te dodala kako stručnom povjerenstvu nije bilo nimalo lako odabrati najbolje. Nagrade za najuspješnije likovne i literarne radove primili su učenici Lovro Deban, Zoja Šestak, Ema Nestić, Lea Lukša, Janja Gotal, Maja Slaviček, Kimi Taradi, Mirela Kalanjoš, Vita Makar te njihovi mentori.
Ovom je prilikom postavljena i izložba pod nazivom „Ivan Mustač-Kantor premalo poznat i priznat“ za što je zaslužan Miljenko Kanižaj, a prisutne se dojmio i izložbeni štand članova Učeničke zadruge „Čmelice“ iz III. Osnovne škole Čakovec.
Dodajmo kako je „Ruža međimurska“ posljednji događaj ovogodišnjeg obilježavanja Dana Međimurske županije.


 
 
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content