5.7 °C
1024.0 hPa
20 %

Dan Međimurske županije – 30. travnja obilježen svečanostima u Zagrebu

Datum objave: 30. travnja 2019.

U prigodi proslave 30. travnja – obilježavanja Dana Međimurske županije, osmog Spomendana Zrinskih i Frankopana, 100. obljetnice prijenosa posmrtnih ostataka Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, u Zagrebu je održana prigodna svečanost koja je započela mimohodom desetak povijesnih postrojbi Hrvatske vojske od Zrinjevca do Katedrale predvođenih Zrinskom gardom Čakovec.
Dan Međimurske županije obilježava se kao spomendan na 30. travnja 1671. kada su tragično preminuli Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan. "Već tradicionalno ovaj dan obilježavamo u Zagrebu, jer je 2011. godine odlukom Hrvatskog sabora ovaj dan proglašen spomendanom čime mu je potvrđena nacionalna važnost. Ova godina važna je i zbog velike obljetnice, 100 godina od kada su posmrtni ostaci naših velikana preneseni u Zagreb.", istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec.
Obilježavanju su nazočili izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Sunčana Glavak, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Olivera Majić, župan Međimurske županije Matija Posavec sa zamjenicom Sandrom Herman, veliki meštar Družbe "Braća Hrvatskoga Zmaja" Nevio Šetić, rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Velimir Neidhardt, predsjednik Matice hrvatske Stipe Botica, izaslanici Zrinskog Topolovca, Svete Nedjelje i ostalih mjesta u kojima su Zrinski stolovali.
Predsjednik Zrinske garde Čakovec naglasio je da se kult Zrinskih i Frankopana mora štovati i njegovati: "Zrinska garda brojnim je događanjima obilježila Spomendan i Dan županije s ciljem očuvanja kulturne, povijesne, političke i gospodarske baštine koju su nam ostavile ove plemićke obitelji." Misno slavlje u zagrebačkoj katedrali predvodio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, a brojna izaslanstva položila su vijence kod grobnice s posmrtnim ostacima hrvatskih velikana Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana koji su preneseni iz Bečkog Novigrada i njihovog ukopa u kriptu zagrebačke prvostolnice 30. travnja 1919. godine.
Nakon duhovnog zajedništva, slijedila je svečana akademija Družbe "Braća Hrvatskoga Zmaja" kojoj su prisustvovali gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić, ravnatelj Državnog arhiva Dinko Čutura te brojni članovi i prijatelji Družbe, a na kojoj je predstavljena knjiga"Zrinski i Frankopani", kojoj autorstvo potpisuju Dragutin Feletar, Hrvoje Petrić i Nevio Šetić Akademik Dragutin Feletar poručio je da su, kako to i priliči velikim jubilejima, izdali vrijednu knjigu koja donosi pregled plemićkih obitelji Zrinski i Frankopani od njihovih početaka pa sve do njihove važnosti u današnjici.

Uspješna Noć muzeja u Međimurju – Riznicu Međimurja razgledalo 1 500 posjetitelja
Povodom otvorenja rekonstruiranog Odjela abdominalne i dječje kirurgije Županijska bolnica Čakovec ugostila liječnike iz Klinike za dječje bolesti Zagreb na jednodnevnom Simpoziju o dječjoj kirurgiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 29. siječnja 2022. - Danas do 13:30 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Nikad veći broj programa povodom Noći muzeja u Međimurju, u manifestaciju se po prvi puta uključili Riznica Međimurja, Centar dr. Rudolf Steiner i Ekomuzej Međimurje malo
Kad se slože međimurske ruke – investicijom vrijednom 4 milijuna kuna u rekordnom roku rekonstruiran Odjel abdominalne i dječje kirurgije Županijske bolnice Čakovec na radost djelatnika te velikih i malih pacijenata
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 28. siječnja 2022. - Sutra od 9:00 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Šef Misije Veleposlanstva Australije Andrea Biggi u radnom posjetu pohvalio potencijal Međimurja
27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 27. siječnja 2022.
Međimurska županija podržava sve projekte s ciljem razvoja Donje Dubrave
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content