Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-2.0 °C
1022.0 hPa
72 %

Povodom Dana Međimurske županije održan mimohod povijesnih postrojbi

Datum objave: 27. travnja 2019.

Osmi Spomendan Zrinskih i Frankopana uz 348. obljetnicu mučeničke smrti Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana te 100. obljetnica prijenosa njihovih posmrtnih ostataka iz Bečkog Novigrada u Zagrebačku katedralu obilježeni su u okviru Dana Međimurske županije u subotu, 27. travnja. Svečanost obilježavanja započela je svetom misom u župnoj crkvi sv. Nikole biskupa koju je predvodio vojni biskup u miru mons. Juraj Jezerinac u koncelebraciji dekana donje međimurskog dekanata prečasnog Antuna Hoblaja i gvardijana franjevačkog samostana župnika fra Željka Železnjaka. U nadahnutoj propovijedi mons Jezerinac podsjetio je na važnost Zrinskih i Frankopana za hrvatsku i europsku povijest kazavši:"Neka nam i danas budu uzor njihovi životni postulati - vjera u Boga i služenje svome narodu i domovini. "
Ove godine na obilježavanje Spomendana Zrinskih i Frankopana te Dana županije iz čitave Hrvatske i susjedne Mađarske stigao je do sada najveći broj povijesnih postrojbi, njih 27. Nakon prijavka koje su povijesne postrojbe podijele županu Međimurske županije Matiji Posavcu brojnim okupljenim građanima obratio se predsjednik Zrinske garde Čakovec Đuro Bel: "Odlukom Hrvatskog sabora u listopadu 2011. godine kojom je 30. travnja na inicijativu Zrinske garde Čakovec proglašen državnim spomendanom, primjereno i dostojanstveno već osmi puta odajemo pošast žrtvama Zrinskog i Frankopana koji su za hrvatski narod postali simbolom otpora svakoj stranoj i ugnjetačkoj vlasti." Na Trgu Republike, uz mimohod povijesnih postrojbi održan je prigodni program kojem su uz župana Međimurske županije Matiju Posavca i njegove zamjenike Sandru Herman i Josipa Grivca, nazočili državna tajnica u Ministarstvu branitelja Nevenka Benić, predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak sa zamjenikom Dragutinom Glavinom, gradonačelnik Grada Čakovca Stjepan Kovač sa zamjenicima, međimurski načelnici, predstavnici policije, Hrvatskog generalskog zbora, Matice hrvatske, Družbe "Braća hrvatskog zmaja", braniteljskih udruga i brojni građani koji su s velikim zanimanjem popratili događanja. Održan je i scenski prikaz "Oproštaj" u izvedbi Kazališne družine "Štolcer", dok je Ženska vokalna skupina "Stridone" nastupila u glazbenom dijelu programa.
Župan Posavec istaknuo je važnost Zrinskih i Frankopana za Međimursku županiju te naglasio da su "vrata Međimurja svima širom otvorena, a Zrinski i Frankopani, koji su u svoje vrijeme bili jedna od najutjecajnijih hrvatskih i svjetskih obitelji, moraju biti uzor da upravo na slavnoj prošlosti gradimo još bolju i svjetliju budućnost."
U organizaciji TZ Međimurske županije održana je i manifestacija "Kaj Međimurci delaju dok nikaj ne delaju" na kojoj se predstavilo 17 udruga i OPG-ova iz cijelog Međimurja. U jezeru Staroga grada, već tradicionalno, svoje kulinarsko umijeće pokazali su članovi "Lovačkog saveza Međimurja" koji su pripremili 1000 porcija lovačkog bograča te druge specijalitete povodom Dana lovnog kulinarstva.
Dani županije bit će nastavljeni brojnim događanjima koja završavaju 30.travnja u Zagrebu.


 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content