Međimurje Europska regija sporta za 2022.
4.4 °C
1022.0 hPa
20 %

U okviru Dana Međimurske županije održana manifestacija „Kralju za rođendan“ povodom 128. godišnjice rođenja Ladislava Kralja Međimurca

Datum objave: 24. travnja 2019.

Ladislav Kralj Međimurec najpoznatiji je međimurski slikar 20. stoljeća, koji je ušao u anale začetaka modernog hrvatskog slikarstva. Povodom 128. godišnjice Kraljeva rođenja Muzej Međimurja Čakovec pripremio je bogat program u njegovoj rodnoj kući koju od 1979. održava kao Memorijalnu zbirku, a u sklopu koje je skriven i građanski vrt kao idealan prostor za brojne manifestacije na otvorenom. Upravo u Kraljevom vrtu održana je likovna radionica pod vodstvom multimedijalnog umjetnika i akademskog slikara Bojana Miljančića, s ciljem kvalitetne edukacije djece i mladih na polju umjetničkog crtanja i slikanja. To je najbolji mogući način obilježavanja rođendana vrsnog međimurskog umjetnika, kaže Miljančić, koji je istaknuo kako je tema slobodna jer upravo su takvi radovi naposljetku i najzanimljiviji. Sudionici radionice zavirili su i u galeriju Ladislava Kralja Međimurca, nakon čega je u njihovom radu bio vidljiv koloristički utjecaj jednog od najpoznatijih međimurskih slikara.
Ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan ističe kako je Kraljev rođendan najbolja prilika za promociju njegove rodne kuće, ali i vrta koji je biser kakav se rijetko viđa u gradskim sredinama. „Mi muzealci nastojimo ga održavati na način kako je on izgledao u drugoj polovici 20. stoljeća, a nekoliko puta godišnje ovdje održavamo muzejske manifestacije, od kojih je prva upravo Kraljev rođendan,“ naglasila je ravnateljica Muzeja te dodala kako su posebnost Kraljeva vrta stare sorte voćaka koje održava poznata međimurska biodinamičarka Bernarda Orehovec.
Tijekom cijelog dana sve do 18 sati trajat će Dan otvorenih vrata Memorijalne zbirke Ladislava Kralja Međimurca za vrijeme kojeg posjetitelji besplatno mogu razgledati zbirku i vrt, a od 18 sati moći će uživati i u dosad neviđenoj umjetničkoj intervenciji u Kraljevu vrtu - plesnoj točki Artem Nocturno. Skupina Master plesnog studija Vivona izvest će koreografiju Tajane Vidović, koja je nastojala povezati Kraljevu umjetnost i ples.
Bogat su program osmislili djelatnici Muzeja Međimurja Čakovec, čime su se pridružili obilježavanju Dana Međimurske županije.


 

POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
PLAN UPISA u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2022./2023.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za ponedjeljak, 17. siječnja 2022.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content