Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-0.8 °C
1023.0 hPa
62 %

Predstavljena knjiga Mirisi i okusi međimurskog zavičaja u iseljeništvu – novo književno blago međimurske gastronomije

Datum objave: 19. ožujka 2019.

Na putovanje kroz različite mirise i okuse međimurskoga kraja mnoštvo okupljenih u zgradi Scheier povele su Čakovčanke i prijateljice dr.sc. Sonja Tošić-Grlač i dr.sc. Rebeka Mesarić Žabčić predstavljanjem nove knjige pod nazivom Mirisi i okusi međimurskog zavičaja u iseljeništvu. Knjiga predstavlja bogatstvo kulinarske tradicijske baštine međimurskog kraja koje se nastavlja na temeljne istraživačke podatke o iseljeništvu Međimurja.
Brojni stanovnici međimurskoga kraja otišli su na rad u inozemstvo posljednjih nekoliko desetljeća, a upravo su im mirisi i okusi međimurske kuhinje činili podnošljivijim život daleko od domovine. „Knjiga daje cjelokupnu situaciju života naših Međimuraca u državama u koje su iselili, a upravo o migracijama govori prvi dio knjige koji je znanstveno-popularni, dok je drugi dio knjige posvećen međimurskoj hrani kao poveznici sa zavičajem.“, rekla je autorica Sonja Tošić-Grlač, ujedno i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije.
Međimurska županija i Institut za migracije i narodnosti potpisali su 2017. godine Sporazum o suradnji na području društvenih djelatnosti koje obuhvaćaju turizam, iseljeničku i povratničku populaciju, nacionalne manjine i zdravstvo, kako je istaknula ravnateljica Instituta dr.sc. Marina Perić Kaselj, a ova knjiga nastavak je dobre suradnje dviju institucija. Demografkinja s Instituta za migracije i narodnosti, autorica Rebeka Mesarić Žabčić, više od dvadesetak godina bavi se iseljeničkom problematikom: „Tijekom čestih posjeta Međimurcima izvan Hrvatske došla sam do spoznaje koliko su njima bitni „mirisi i okusi“ našeg kraja, odnosno koliko im domaća kuhinja daje smisao životu i vraća u djetinjstvo te se tako rodila ideja da zabilježimo na koje sve načine proživljavaju svoj život daleko od kuće.“ Pisanju knjige značajan doprinos dao je i kulinarski chef rodom iz Međimurja, Raul Lajtman, koji svoje umijeće temelji na međimurskoj tradicijskoj hrani te objašnjava načela zdrave prehrane temeljene na količini proteina koja je karakteristična u Međimurju.
Vrijednost knjige za sadašnje i buduće generacije istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je prisustvovao predstavljanju knjige zajedno sa zamjenicom Sandrom Herman. „Identitet i ostavština su nam vrlo bitni i na njima moramo graditi budućnost, a snaga Međimurja može se vidjeti u našim zavičajnim društvima diljem svijeta koja čuvaju tradiciju i ne zaboravljaju svoj zavičaj.“, rekao je župan Posavec.
Predstavljanje knjige glazbenim izvedbama obogatilo je Hrvatsko kulturno društvo „Pomurje“ Lendava, a ispunjena zgrada Scheier dokaz je da je predstavljeno novo književno blago međimurske gastronomije. S time se složila i recenzentica dr.sc. Daniela Angelina Jelinčić koja je zaključila da knjiga, osim što čuva tradiciju kulinarstva, njeguje lokalni dijalekt, ali i promiče brendiranje i promociju Međimurja kroz kulturni turizam te priča priču o Međimurcima koji pozivaju na druženje uz autohtone mirise i okuse.
 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content