Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Strategija, vizija i poduzetnički brand Međimurja potvrđen od Financial Times-a

Datum objave: 14. ožujka 2019.

„Definicija uspjeha Međimurske županije je jasna strategija, konkretni ciljevi, međusobna sinergija, vizija i jako puno rada.. I kada vam takvu strategiju i pristup prepoznaje jedan od najčitanijih i najutjecajnijih magazina na svijetu, Financial Times koji kreira ekonomsku politiku ne samo EU, onda nije problem u 48 sati, boraviti u kombiju 25 sati da primite nagradu za najpogodniju regiju za uspješno poslovanje, a što je definitivno nakon prošlogodišnje u kojoj je Međimurje u TOP 10 regija u Europskoj uniji još jedan pozitivan iskorak za Županiju koja u svojoj županijskoj upravi ima 60 djelatnika koliko ih je upravo zaposleno u jednoj investicijskoj Agenciji koja je u jednoj od nagrađivanih kategorija, u Cannesu proglašena najboljom“, rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je istaknuo kako je Međimurska županija ponovo prepoznata na karti Hrvatske, ali i Svijeta. „Ovo zasigurno nije zasluga jednog čovjeka, sustava, već svih stanovnika koji svakog dana u vrlo izazovnim uvjetima stvaraju dodatnu vrijednost, ali je i potvrda pametnog i racionalnog pristupa. Sve ono što regionalna i lokalna samouprava mogu imati u dijelu svojih ovlasti, ti rezultati puno su bolji od nacionalnih, pa čak i u korak s europskim prosjekom te smo na ovu nagradu ponosni i ona nam je vjetar u leđa da budemo još jači, kreativniji i konkuretniji“, istaknuo je Posavec.
Prema mjerenim kriterijima kao što je npr.  uloga javne uprave, Međimurska županija ima najmanji koeficijent klijentelizma, najniže troškove javnog sektora, najviše ocjene za transparentnost jedinica lokalne i regionalne samouprave,  bilježi stopu nezaposlenosti od 5%, najveći izvoz u odnosu na uvoz, bruto dobit gospodarstva veća je za 9,2% te neto dobit za 13,2%, čime su porasli prihodi za 11,8%, a  sve to je sastavni dio pozitivnog poslovnog okružja koje je prepoznato od strane Financial Timesa, fDi magazina.
U 2006. smo krenuli s programom certificiranja regija za ulaganje te nastavili s donošenjem Marketinške strategije. Provodimo razne programe potpore gospodarstvu -  od subvencioniranja kamata na poduzetničke kredite, provedbe programa potpora male vrijednosti, potpora u poljoprivredi i turizmu, sufinanciranja troškova prijave projekata, svakodnevna smo podrška našim poduzetnicima, provodimo projekte socijalnog poduzetništva te Lokalnog partnerstva za zapošljavanje, a ulažemo u promotivne aktivnosti za razvoj gospodarstva te privlačenja domaćih i stranih ulaganja -  sve su to mjere za poticanje poduzetništva koje su prepoznate i od fDi magazina.“, opisao je ekonomsku sliku Međimurja pročelnik UO za gospodarske djelatnosti Međimurske županije Darko Radanović.
Konkretnim i pomno isplaniranim pristupom Međimurske županije, razvojne agencije REDEA-e, Tehnološko inovacijskog centra i ostalih intenzivirala se promocija i stvaranje ugleda i brenda međimurskog gospodarstva. U Razvojnoj strategiji istaknuti su prioriteti Međimurske županije kao što je poticanje inovacija i stvaranje preduvjeta za razvoj proizvoda i usluga s višom dodanom vrijednošću s više od 60 milijuna kuna kao i smjer u kojem Međimurska županija ide. „Neki od projekata vrlo konkretno pridonose stvaranju povoljnijeg poduzetničkog okruženja, o čemu svjedoči ova nagrada, vama već dobro poznata Metalska jezgra, projekt kojim se povezuje obrazovanje, istraživačke aktivnosti i gospodarstvo, a uz to je i Regionalni centar kompetentnosti. REDEA kao one-stop-shop za investitore pruža podršku svima koji su zainteresirani za nova ulaganja. Trenutačno pratimo više ulagača, od kojih je većina međimurskih poduzeća, a ukupna visina njihovih investicija samo u protekloj godini iznosi više od 160 milijuna kuna. Naš uspjeh nije slučajnost, dokazujemo se konkretnim aktivnostima i uspjeh je prepoznat od Financial Times-a“, napomenula je ravnateljica Javne ustanove za ravoj Međimurske županije – REDEA, Sandra Polanec Marinović.
Direktor Tehnološko- inovacijskog centra Međimurje Ivan Plačko, rekao je „Međimursku županiju opisuju tri riječi, a to su konkurentnost, rad i investicije. Okrenuti smo prema budućnosti, gradimo ekonomiju budućnosti kakvu ovdje želimo imati, a za što je potrebno vrijeme. To je prije svega ekonomija znanja, visokih tehnologija, a samim time i ekonomija većih plaća. Kod nas je trenutno 30-ak poduzeća i više od 100 ljudi koji rade s trendom rasta. Trenutno smo u procesu proširenja sad na 2600 kvadrata, a do kraja godine ćemo imati još 1000 kvadrata više vrhunskih prostora i ovdje se izgrađuje ta nova ekonomija koja će dodatno promijeniti sliku  Međimurja. Fokus nam je u visokim tehnologijama veće dodane vrijednosti jer jedino to može rezultirati i većim plaćama. To je dug proces, zahtjeva puno ulaganja, ali kroz sve te inicijative se promiče i taj brend Međimurja, a koji je prepoznat od Financial Timesa. FDi nagrada je priznanje i ponos cijelom Međimurju, ali i svima onima koji trenutno rade i žive izvan Međimurske županije“.
Odgovarajući na novinarska pitanja,  kako komentira jučerašnje izjave ministra Horvata da je nagrada dobivena zbog plaćanja kotizacije, da nema vrijednost i da je medijski prenapuhana, župan Međimurske županije Matija Posavec je kazao: “Uzeti si slobodu s pozicije ministra gospodarstva da Financial Times nije relevantan je vrlo neozbiljno. Ako Međimurje mora birati da li da nas hvali Darko Horvat ili Financial Times onda biramo Financial Times. Ministru Darku Horvatu koji se ovih dana ponovo razmeće silnim milijardama, novcem poreznih obveznika za razna jamstva poručujem da, umjesto da obezvređuje i omalovažava, postoji jedan prekrasan kutak Hrvatske gdje marljivi, pošteni i radišni ljudi rade za manju plaću nego u regijama gdje se usmjeravaju te silne milijarde i neka ih usmjeri, jer može, u Međimurje ili hrvatski sjever kako bismo stvarali još bolju, kvalitetniju i konkurentniju sredinu. I pozivam sve one koji odu u Zagreb da ne zaboravljaju svoj kraj, svoje ljude i vrijednosti koje ovdje živimo. Naša nagrada nije slučajna. U našem društvu bili su gradonačelnici Madrida, Berlina, Barcelone, poljskih regija, Kijeva, velikih i gospodarski jakih gradova i regija što je naravno izazvalo veliku medijsku pozornost, no nema razloga za ljubomoru. Vlada Republike Hrvatske i svi mi možemo biti ponosni na nagradu koju je treću godinu za redom dobilo Međimurje, a time i Hrvatska i iskoristiti to kako bi se što bolje pozicionirali na europskom i svjetskom tržištu koje je usredotočeno na britanski izlazak iz Europske unije.
Prije dodjele same nagrade održano je predavanje upravo na temu Brexita gdje je istaknuta činjenica da će jako puno tvrtki svoja sjedišta, ali i proizvodnje seliti iz Velike Britanije u zemlje Europske unije. Prilika je to i za Hrvatsku koju ne smijemo propustiti, a čemu zasigurno može pridonijeti i ova nagrada pa neka je Ministar i Ministarstvo iskoriste na dobrobit svih, a umanjujući njenu vrijednost ne pomaže nikome pa ni sebi.
Župan Posavec na kraju je potvrdio da nikakva kotizacija ili bilo kakva financijska naknada nije uplaćivana. „Jedini trošak je najam kombija i trošak goriva kojim smo putovali po nagradu. Nastavit ćemo raditi još bolje na područjima gdje kao Županija možemo utjecati na  promjene, a gdje i sada prednjačimo i na razini smo najrazvijenijih europskih regija – efikasna  regionalna i lokalna uprava, izdavanje dozvola, pre care i post care pristup svakom investitoru i uvjeren sam da će biti još nagrada. Jednostavno nemamo vremena za jeftina podmetanja i zavist na tako niskoj razini.“ – zaključio je župan Posavec.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content