Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović na radnom sastanku u Međimurskoj županiji

Datum objave: 10. siječnja 2019.

U povodu obilježavanja Spomendana „9. siječnja – Dana donošenja Rezolucije o odcjepljenju Međimurja od mađarske države“ i 100. obljetnice pripojenja matici zemlji, u službenom posjetu Međimurju boravila je predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović koji je započela radnim sastankom u zgradi Međimurske županije gdje su je dočekali župan Međimurske županije Matija Posavec sa zamjenicima i pročelnicima upravnih odjela te predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak sa zamjenicima.
Zahvaljujem Predsjednici na pokroviteljstvu i osobnoj nazočnosti na obilježavanju našeg Spomendana, što je prepoznala važnost najznačajnijeg dana međimurske povijesti za cijelu Hrvatsku te odlučila upravo u Čakovcu upriličiti prijem za šefove diplomatskih misija i međunarodnih organizacija te vojne izaslanike prigodom našeg dana, ali i obljetnice Međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. Na radnom sastanku bila je prilika da upoznamo Predsjednicu sa svime što radimo vođeni strategijom da razvoj i uspjeh jedne županije ili regije znači razvoj i uspjeh cijele države. Zbog toga uspješnim korištenjem EU fondova želimo obnoviti sve naše osnovne i srednje škole u Međimurju, poticati izvrsnost, otvarati znanstveno istraživačke centre, centre izvrsnosti i centre kompetencije. U obrazovanju se provode projekti vrijedni preko 260 milijuna kuna. Ulaganjem u zgrade, opremu i ljude želja nam je osigurati najmoderniju zdravstvenu skrb našim stanovnicima u koju ulažemo više od 150 milijuna kuna. Radimo na promociji naših vrijednosti, identiteta ulažući u očuvanje kulturne baštine, prirodnih vrijednosti i turizam također uspješno koristeći EU sredstva. Gospodarstvo bilježi pozitivne trendove no uvijek naglašavam kako nacionalna politika mora štititi dostojanstvo hrvatskog čovjeka i radnika kroz veću plaću, poduzetnike kroz manja porezna opterećenja i to je jedina demografska, gospodarska i svaka druga mjera zadržavanja naših ljudi u Hrvatskoj. Od središnje države tražimo samo priliku i korektan odnos, a sami ćemo se znati razvijati. U ovome trenutku naš najveći izazov je stanje sigurnosti koje je narušeno zbog čega tražimo veći angažman državnih institucija u rješavanju naših problema“, rekao je Posavec.
Predsjednica Grabar Kitarović istaknula je kako joj je posebna čast biti u Međimurju na dan 100. obljetnice pripojenja Hrvatskoj: „Drago mi je što sam imala priliku održati radni sastanak sa Županom i njegovim suradnicima jer je Međimurska županija primjer Hrvatskoj kako se radi te zajednički nadilazi političke i ideološke razlike. Ulaganja, posebice u sustav zdravstva i školstva, vidljiva su kroz mnogobrojne projekte kojima čelnici Županije nastoje kreirati uvjete za ostanak ljudi na ovom području. Budite sigurni kako ću se osobno založiti da Vaše ideje i prijedlozi budu uvaženi na razini Vlade kako bi se još brže razvijali. Svjesna sam i problema koje ste mi iznijeli, osobito vezanih uz gospodarstvo i stanje sigurnosti na području Vaše županije te se slažem da su to nacionalni problemi oko kojih je ključni veći angažman države, a u čemu imate moju podršku“, rekla je Predsjednica te zaželjela mnogo uspjeha i ubuduće.
Predsjednica primila predstavnike Matice hrvatske
U okviru posjeta, Predsjednica je primila izaslanstvo Matice hrvatske, predsjednika Stipu Boticu, potpredsjednicu Dubravku Oraić Tolić, glavnog tajnika Zorislava Lukića, književnog tajnika Božidara Petrača, predsjednika Ogranka Matice hrvatske Čakovec Ivana Pranjića, Lidiju Bajuk, Krunoslava Mikulana, Tomu Blažeku i Nediljka Matića. Predsjednik Matice hrvatske Stipe Botica rekao je kako Matica godišnje objavi više od 250 izdanja te su Predsjednici uručili nekoliko primjeraka knjiga i prigodne poklone. Predsjednik Matice hrvatske – Ogranak Čakovec prof. Ivan Pranjić naglasio je odličnu suradnju sa Međimurskom županijom koja je rezultirala osnivanjem biblioteke ali i popularizacijom kulturnih i povijesnih vrijednosti Međimurja te cjelokupnog identiteta.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content