Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Nova ulaganja u primarnu zdravstvenu zaštitu u Međimurju

Datum objave: 26. studenoga 2018.

Dom zdravlja Čakovec predstavio je na konferenciji za novinare, u ponedjeljak, 26. studenog, nova vozila za veći standard prijevoza pacijenata.  Tako je nabavljeno ukupno 5 vozila ukupne vrijednosti 793 460,00 kuna i to 2 nova automobila, Hyundai i10, vrijednosti 71.990,00 po automobilu za patronažnu službu, 2 nova vozila Citroen Jumper, ukupne vrijednost 572.500,00 kn za sanitetski prijevoz bolesnika i pacijenata, i 1 novo vozilo Hyundai i10, vrijednosti 76.980,00 kn u sklopu projektaCrossCare  - HomeCare“ koji će služiti za dolazak u kuću starijim osobama, njih 612 korisnika, kojima će se pružati fizikalna terapija i savjetovanje o prehrani.
Ravnatelj Doma zdravlja dr. Branko Vrčić rekao je kako je u Domu zdravlja Čakovec zaposleno ukupno 18 patronažnih sestara. „Svaka u svojoj skrbi obuhvaća od 5.100-7.000 pacijenata. Na korištenje svaka od njih ima svoj službeni automobil, znači sveukupno ih imamo 18. Na godišnjoj razini sveukupno rade do 110.000 km, a svaka zasebno 6.000 do 7.000 km godišnje. Osim patronažne djelatnosti, s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje imamo ugovorene i tri medicinske sestre srednje stručne spreme na djelatnosti zdravstvene njege u kući bolesnika. One također koriste svaka svoj auto. Na godišnjoj razini rade do 25.000 km, svaka zasebno od 8.000 do 9.000 godišnje. S HZZO-m imamo ugovoren i mobilni palijativni tim. Na korištenje imaju jedan automobil s kojim na godišnjoj razini rade do 15.000 km. Što se tiče sanitetskog prijevoza ukupno imamo 14 vozila i 8 timova  koji godišnje prevoze do 28.000 pacijenata u cca 11.000 prijevoza.  Dom  zdravlja Čakovec je prosječno godišnje obavio preko 11.000 obavljenih sanitetskih prijevoza na kojima se odvozi preko 700.000 kilometara, a tu je i specifičnost područja Međimurske županije iz razloga da se naselja donjeg Međimurja (Kotoriba, Donja Dubrava, Donji Vidovec, Sveta Marija, Donji Kraljevec, Goričan i dr.) od sjedišta Doma zdravlja Čakovec tj. polazišta sanitetskog prijevoza udaljeni oko 40 kilometara, a područje gornjeg Međimurja (naselja Štrigova, Sv. Martin na Muri, Hlapićina, Badlićan, Preseka i dr.) je udaljeno preko 20 kilometara. Konkretna nabava tj. nabavljanje dvaju sanitetskog vozila nam je neophodna s obzirom na starost i stanje nekoliko naših sanitetskih vozila od kojih je jedno proizvedeno 2007. godine, dva vozila su godišta proizvodnje 2010. godine te naša vozila prosječno imaju preko 300.000 prijeđenih kilometara tako da ih održavamo u funkcionalnoj sposobnosti. Nadalje, sukladno navedenom Pravilniku, sanitetska vozila moraju biti opremljena u skladu sa važećom normom EN 1789:2011, s time da se cijena takvih novih vozila kreće u iznosu od oko 280.000,00 kuna.“
Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Sonja Tošić Grlač rekla je kako je za potrebe rada djelatnika zaposlenih na projektu nabavljeni automobil u vrijednosti od 76.980,00 kn kojeg će EU sufinancirati sa 40%. „Posjećujemo osobe koje su potrebite za provođenje fizikalne terapije i savjetovanja u prehrani.  Svaki zaposlenik pokriva jedno područje županije (gornje, donje, srednje Međimurje i Grad Čakovec. Najčešće bolesti kod korisnika kod kojih se provodi fizikalna terapija su : neurološki, ortopedski, traumatološki korisnici. Korisnici koji su uključeni u savjetovanje u prehrani najčešće boluju od dijabetesa- šećerne bolesti, Hipertenzije- povišenog krvnog tlaka, Hiperlipidemije- povišenih masnoća, malignih bolesti, pretilosti.“
Župan Matija Posavec istaknuo je kako Međimurska županija ulaže u sve sgmente u zdravstvenom sustavu - infrastrukturu, medicinsko osoblje (edukacija i nove mjere koje se predviđaju za zadržavanje medicinskog osoblja), dijagnostiku- uređaje i aparate, i vozila. „Kupnjom novih automobila poboljšava se skrb i prijevoz za pacijente, brže se dođe do pacijenta, automobili su komforniji i sigurniji i za pacijente i za medicinsko osoblje. Za sanitet to pogotovo puno znači jer se najčešće prevoze teško bolesni pacijenti. Projektom CrossCare - HomeCare Međimurska županija pokazuje poseban senzibilitet za starije, teško mobilne osobe, koje često žive same ili teško bolesne koje dugo leže. I to je jedinstveni projekt u Hrvatskoj. Osim zdravstvenih projekata za starije provodimo i društveno-socijalne, IMPULS 54+, a prijavili smo i projekt „Pruži ruku“- besplatna briga o oboljelima od Alzheimerove bolesti i obitelji oboljelih.“


 
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content