Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Zaklada Mikec dodijelila 53 stipendije u iznosu od 1100 kuna mjesečno

Datum objave: 23. studenoga 2018.

Zaklada Mikec dodijeljuje stipendije za nadarene učenike i studente pri čemu prednost imaju učenici slabijeg imovinskog stanja. Dijelom sredstava također se financiraju i druge humanitarne ili književne aktivnosti. Antun Mikec osigurava sredstva za rad Zaklade, a riječ je o oko 800 000 kuna godišnje. Zaklada je utemeljena na inicijativu Antuna Mikeca rodom iz Međimurja, Cirkovljana koji se i sam obrazovao u teškim materijalnim uvjetima te je posebno osjetljiv i razumije koliko je težak put obrazovanja bez osnovnih materijalnih uvjeta. Jedan od najvažnijih ciljeva Zaklade je dati poticaj mladima da teže daljnjem usavršavanju i izvrsnosti u poslovnom i privatnom životu.
„Prije dvije godine krenuli smo sa projektom stipendija te je odlukom uprave Zaklade, osiguran novac za 48 stipendista. Prošle godine podijeljeno je 55 stipendija, a ove je godine od 114 prijava dodijeljeno 53 stipendije“ – ističe Neven Mikec, dodajući kako je 36 stipendista nastavilo primati stipendiju. „Ove godine prednost je dana dosadašnjim stipendistima koji su ostvarili izvrstan uspjeh sprosjekom ocjena od 4,3 ili više. Kod novih stipendista kriteriji su bili socijalni status, vrsta studija te prosjek ocjena. Ponosni smo što ovim mladim, izvrsnim ljudima možemo pomoći u daljnjem obrazovanju“.
Članovi uprave Zaklade prof.dr. sci. Mijo Bergovec i akademik Josip Madić pohvalili su inicijativu Antuna Mikeca osnivača Zaklade te kazali da su stipendije pomoć, poticaj ali i nagrada izvrsnim međimurskim studentima.  „Zaklada Mikec postaje sve sličnija velikim svjetskim zakladama koja prije svega potiče izvrsnost. U procjeni kandidata, uz sve dosadašnje kriterije, uveli smo još jedan. Naime, osigurali smo podatke Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o najtraženijim fakultetski obrazovanim ljudima u RH i u Međimurju te ih komparirali s podacima za najmanje tražena zanimanja. Deset najtraženijih zanimanja su medicina, farmacija, elektrotehnika, fizika, matematika, računarstvo, strojarstvo i logopedija. Bodovno smo vrednovali ocjenu traženosti jer smatramo kako nije potrebno stipendirati za zavod za zapošljavanje već one studente koji će Međimurju i Hrvatskoj najviše trebati idućih godina. Od Vas se očekuju dvije zadaće. Prva je da marljivo sakupljate znanje ali, kako kaže poslovica, znanje bez kreposti i morala je biser na smetlištu. Zato, budite i pametni i dobri ljudi. Vaša je moralna zadaća da Vi koji ste korisnici najviše stipendije u Međimurju, a vjerojatno i u Hrvatskoj nakon studiranja potaknete moralno i materijalno druge da budu pametni i etični intelektualci.“
Predsjednik Zavičajnog društva Međimurje u Zagrebu Damir Smrtić rekao je da se doprinos vrijednosti i kvalitete međimurskog čovjeka premalo prezentira u Hrvatskoj, ističući činjenicu kako su najvišu zgradu u Zagrebu izgradili upravo Međimurci. „I ja kao novinar borio sam se, dokazivao, dobio povjerenje te sam danas ponosan na sve učinjeno, a dat ću sve od sebe da budem uspješan i kao predsjednik zavičajnog društva Međimurje.“
Župan Matija Posavec čestitao je studentima i zahvalio u ime Međimurske županije obitelji Mikec na doprinosu i potpori, a najviše na odgovornosti prema zajednici. „Jedna od najcitiranijih političkih izjava bila je ona američkog predsjednika Kennedya koji je rekao da se ne pita što tvoja zemlja može učiniti za tebe već što ti možeš učiniti za svoju zemlju. Mnogi problemi se neće i ne mogu riješiti u kratkom vremenu, ali je najvažnije da inicijativa krene od nas i krene danas. Zbog toga je odluka Antuna Mikeca doprinos cijeloj zajednici, ali i odgovornost prema svom rodnom kraju i stanovnicima koji u njemu žive. Stipendistima želim puno uspjeha u nastavku obrazovanja i uspješno suočavanje sa svim izazovima koje život nosi, vjeru u sebe te visoko postavljane ciljeve koji ujedno služe i za procjenu vlastitih sposobnosti i vještina.“
Poduzetnik i osnivač Zaklade Antun Mikec u svom obraćanju stipendistima rekao je kako nastoji tijekom cijelog svog poduzetničkog života pomoći i donirati. „Zaklada ima svoj statut, interni pravilnik, strogi sustav kriterija i ocjenjivanja. Želim na taj način vratiti nešto rodnom kraju, vratiti zajednici, podupirati studente jer u mnogim studentima iz Međimurja vidim svoje djetinjstvo i svoje studiranje. Postoji izreka - da li je gladnom čovjeku bolje dati ribu ili štap za pecanje. Ja sam se odlučio za ovo drugo, vjerujući u izvrsnost međimurskih studenata. Moja je želja da sutra, kada završite studij, postanete poduzetnici i uspješni članovi našega društva da se sjetite kako je nekada davno netko pomogao Vama i ovo minijaturno djelo nek vam bude primjer da ako možete i sami učinite isto. Postoje tri preduvjeta za to. Prvo moraš imati, zatim imati želju za darivanjem, a potom i snagu darivati.“
Svečanom uručivanju stipendija uz obitelj Mikec, Antuna i Nevena, nazočili su i ministar gospodarstva i poduzetništva Darko Horvat, župan Međimurske županije Matija Posavec, gradonačelnik grada Preloga Ljubomir Kolarek, član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, akademik Josip Madić, župnik preloške župe prečasni Antun Hoblaj, predsjednik Zavičajnog društva Međimurje u Zagrebu Damir Smrtić i počasni predsjednik Zavičajnog društva prof.dr.Mijo Bergovec.
Članovi uprave Zaklade na posljednjoj sjednici odlučili su stipendirati mladu i nadarenu glazbenu umjetnicu Anu Labazan Brajša, nositeljicu brojnih međunarodnih glazbenih priznanja te pomoći Zrinskoj gardi u izdavanju fotomonografije u povodu 80 godina Zavičajnog društva Međimurje u Zagrebu.


 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content