Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurje komemorativnom Kolonom sjećanja „I u mom gradu Vukovar svijetli“ sjetili se žrtve grada heroja

Datum objave: 18. studenoga 2018.

Koordinacija udruga iz Domovinskog rata Međimurske županije u suradnji s Međimurskom županijom i Gradom Čakovcem, vrlo dostojanstveno su odali počast obilježavanju 27. obljetnice Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, komemorativnim sjećanjem pod nazivom "I u mom gradu Vukovar svijetli".
U subotu, 17.studenog položeni su vijenci i zapaljene svijeće podno Spomenika smrtno stradalim i nestalim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata u Perivoju Zrinskih u Čakovcu.  U prigodnom govoru, jedan od hrabrih sudionika obrane Vukovara, zatočenik logora i hrvatski branitelj Željko Sršan prisjetio se tih dana 1991.godine. U emotivnom govoru istaknuo je: „Mnogi me danas pitaju da li je vrijedilo? Svima govorim – vrijedilo je. Pokazali smo spremnost, hrabrost, imali smo motivaciju unatoč velikoj prednosti neprijateljske vojske. Imali smo srce koje nas je vodilo da se borimo do zadnjeg atoma snage i zadnje kapi krvi. Teško mi je danas vidjeti da neki od tadašnjih krvnika slobodno šeću Hrvatskom. Vjerujem da će ih stići ruka pravde nakon 27 godina koliko je prošlo“ – izjavio je Željko Sršan, ujedno predsjednik Udruge Vukovarskih branitelja i logoraša 1991. Međimurske županije
U ime organizatora, prigodnim govorom obratio se župan Međimurske županije Matija Posavec zahvalivši svima na dolasku pred rekonstruirani Spomenik hrvatskim braniteljima i iskazivanju poštovanja njihovoj žrtvi. „Mnoge općine i gradovi diljem Međimurja zapalili su svijeće na svojim trgovima i ulicama. Mnogi građani to su učinili na prozorima i ogradama svojih kuća. Međimurje je pokazalo i danas nakon 27 godina, dostojanstvo, ponos, poštovanje i zahvalnost. Međimurci su uvijek bili primjer kako se brani i voli svoj kraj i svoja Domovina. I nikad nisu i neće zaboraviti svoje junake, hrabrih 78 međimurskih branitelja koji su dali svoje živote. Čuvat ćemo uspomenu na njih i živjet će onoliko dugo koliko ćemo ih se sjećati i poštovati“
Prigodnu molitvu predvodio je župnik župe Sv.Antuna Padovanskog fra Tomislav Božiček.
Komemorativna kolona predvođena predstavnicima Međimurske županije koju je predvodio župan Matija Posavec, predstavnicima grada Čakovca predvođenih gradonačelnikom Stjepanom Kovačem, članovi Kordinacije Udruga iz Domovinskog rata Međimurske županije sa predsjednikom Stjepanom Horvatom, saborskom zastupnicom Bernardom Topolko, vijećnici Skupštine Međimurske županije predvođeni potpredsjednicima Dragutinom Glavinom i Franjom Makovcem, čelnici međimurskih općina, Udruga civilnog društva, brojni građani grada Čakovca i žitelji Međimurske županije, uputila se preko Trga Republike, ulice Matice hrvatske i Novakove ulice do Vukovarske ulice u Čakovcu gdje je zapaljeno stotine lampiona u znak sjećanja.  Unutar kružnog toka u Vukovarskoj ulici, lampionima je ispisan „VUKOVAR“.
Brojni Međimurci u nedjelju, 18.studenog sudjelovati će u programu obilježavanja 27.obljetnice vukovarskog stradanja pod sloganom „Vukovar – mjesto posebnog pijeteta. U ime Međimurske županije u programu će sudjelovati župan Matija Posavec i predsjednik Županijske skupštine Mladen Novak.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content