-1.1 °C
1024.0 hPa
80 %

Izložbom „Kroz stoljeća lokalnog međimurskog tiska“ započeo Mjesec hrvatske knjige

Datum objave: 16. listopada 2018.

„Kroz stoljeća lokalnog međimurskog tiska" naziv je izložbe koja je otvorena u Knjižnici „Nikola Zrinski“ Čakovec. Izložba je označila početak aktivnosti koje Knjižnica organizira u okviru obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige koji traje od 15. listopada do 15. studenoga, a otvorenju je prisustvovao i župan Međimurske županije Matija Posavec.
Predstavljeno je 14 tjednih novina koje su izlazile na tlu Međimurja, kako je rekao autor izložbe i voditelj Zavičajne zbirke Insulana Knjižnice „Nikola Zrinski“ Borivoj Radojčić te dodao: Ovo je prvi puta da je napravljen povijesni presjek objavljivanja lokalnih novina u Međimurju kroz temu “što je međimurski tisak” u proteklih sto i trideset godina. Prve novine bile su politički tjednik Medjimurje (Megyimurje/Muraköz), nakon kojih su počele izlaziti Međimurske novine. Neke od novina koje su izlazile su i Glas Međimurja i Zagorja, Medjimurski Hrvat, Međimurski Glasnik i Čakovečki Strički.“
Uz izložbu je predstavljen pretisak knjige dr. Ivana Novaka „Samoodredjenje naroda i Magjari“ povodom 100 godina od izlaženja (1918.) koji je predstavila ravnateljica Knjižnice Ljiljana Križan. Knjigu je dr. Novak započeo pisati još za vrijeme Prvog svjetskog rata, a svjedoči o borbi Međimuraca za nacionalnu slobodu te je objavljena uz jubilarnu obljetnicu oslobođenja Međimurja i priključenja Hrvatskoj 24. prosinca 1918. godine.  „Budući da se u knjižnicama čuva baštinska građa, odlučili smo da mjesec hrvatske knjige ima temu i motiv baštine s težnjom da se sami moramo izboriti za očuvanje naše baštine. Zbog toga, ove godine ponovno promoviramo našu Zavičajnu zbirku i želimo pokazati kako brinemo i čuvamo svoju povijesti.“, istaknula je ravnateljica Križan.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
5. sjednica Odbora za izbor i imenovanja
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 13. siječnja 2022.
Obavijest o ispravku dijela Javnog natječaja za prodaju zemljišta na području poduzetničke zone „POSLOVNI PARK MEĐIMURJE“
Međimurje tijekom blagdana ostvarilo rast od 283% u dolascima i 250% u noćenjima u odnosu na prošlu godinu, treća smo najposjećenija destinacija kontinentalnog turizma
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content