Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.0 °C
1024.0 hPa
37 %

U Međimurju obilježen 15.listopada – Međunarodni dan bijelog štapa

Datum objave: 15. listopada 2018.

Udruga slijepih Međimurske županije, u povodu 15. listopada, organizirala je obilježavanje Međunarodnog dana bijelog štapa.
Predsjednica Udruge Marija Ciglar istaknula je kako su u sadržajnom programu organizirani „Dan otvorenih vrata“ Udruge kako bi se šira javnost upoznala sa sadržajem i načinom rada i funkcioniranja Udruge slijepih u Međimurju. Održane su kreativne radionice, igranje viseće kuglane i govornog pikada za članove i zainteresiranu javnost. Predstavljena su pomagala za slijepe osobe, a prezentiran je projekt „Pogled u budućnost“ za pružanje usluge pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju za 2018./2019. školsku godinu – socijalno uključivanje djece s teškoćama u razvoju u odgojno-obrazovne programe.
U Katoličkom domu u Čakovcu održan je kulturno-umjetnički program u kojem su nastupili članovi udruga slijepih, zahvaljujući „Dogovoru o međusobnoj suradnji“ između Udruge slijepih Međimurske županije, Medobčinskog društva slepih in slabovidnih Murska Sobota, Medobčinskog društva slepih in slabovidnih Ptuj te Udruge slijepih Varaždinske županije. Posjetitelji su uživali u predstavi „Krtice“, Kerekeš teatra iz Varaždina.
 
Ovogodišnji slogan obilježavanja Dana bijelog štapa je „Kako pronaći sebe“. Pokrovitelj ovogodišnjeg obilježavanja je Međimurska županija, a riječi podrške i zahvale radu Udruge i brige za članove uputio je župan Matija Posavec, istaknuvši kako je u Međimurju velika pozornost usmjerena prema osobama s invaliditetom i da će uvijek biti partneri u osmišljavanju novih projekata i pomoći članovima Udruge.
 
Međunarodni dan bijelog štapa se svake godine obilježava 15. listopada od 1964. godine, kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, taj dan proglasio Danom bijelog štapa.  Bijeli štap je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, ali i pomagalo koje slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu. Inicijativu za korištenje bijelog štapa kao zaštitnog znaka slijepih osoba u prometu dala je gospođa Guilly d’Herbmont 15. listopada 1930. godine. Tek se nakon drugog svjetskog rata bijeli štap i kao tzv. dugi bijeli štap počinje koristiti kao pomagalo za kretanje slijepih.

Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content