Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

KUD „Katruže“ iz Ivanovca i ove godine domaćin „14. Pjesmarice naših mamica“

Datum objave: 15. listopada 2018.

U organizaciji KUD-a Katruže iz Ivanovca, u nedjelju, 14.listopada 2018.godine, uspješno je organizirana 14. smotra izvornog pjevanja starih međimurskih pjesama i sakralnih napjeva „Pjesmarica naših mamica“.
„Sve je počelo 2005. godine s ljubavlju i željom da stare međimurske narodne pjesme zapjevaju osobe treće životne dobi. S razlogom, jer mnoge od tih pjesama dio su njihove mladosti i oni ih mogu najbolje otpjevati – onako izvorno, kako su ih naučile njihove majke, bake i djedovi“ riječi su predsjednika KUD-a “Katruže“ Đure Horvata.
„Gotovo svaka stara narodna međimurska pjesma jedna je životna priča koja tekstom i glazbom govori o dalekoj prošlosti, o životu naših predaka. Ona pjeva o radu, o ljepoti prirode, o ljubavi. S pjesmom se raduje, tuguje i plače, te je bogatstvo nama ostavljeno u naslijeđe, baštinu koju treba sačuvati od zaborava za buduće generacije“  istaknuo je predsjednik Zajednice kulturno umjetničkih udruga Međimurske županije Dejan Buvač.
Župan Međimurske županije Matija Posavec zahvalio je svim entuzijastima, našim sugrađanima, koji se bave kulturnim amaterizmom na čuvanju izvorne međimurske popevke. „Danas je u Ivanovcu na pozornici preko 200 čuvara tradicije koji izvode pjesme koje bude uspomene i sjećanja. Svima Vama najveće priznanje za nesebičan trud i angažman će biti trenutak kada upravo Međimurska popevka bude uvrštena na listu nematerijalne baštine UNESCO-a“.
U ispunjenom društvenom domu u Ivanovcu, stručno povjerenstvo u sastavu Senka Bašek Šamec, Stjepan Hranjec i Bojan Pogrmilović pratili su nastupe Muške vokalne skupine KUD-a „Katruže“ Ivanovec, Mješovitu vokalnu skupinu Zbora matice umirovljenika Nedelišće, Jelenu Bašek, Mješovitu vokalnu skupinu KUD-a Mursko Središće, Žensku vokalnu skupinu KUD-a „Društvo žena Gornji Kraljevec“, Ceciliju Merkač Hudopisk, Mješovitu vokalnu skupinu KUD-a „Mura“ Novakovec, Mariju Biber, Žensku vokalnu skupinu Pjevačkog zbora umirovljenika Čakovec, Mješovitu pjevačku skupinu KUD-a Mačkovec, Antuna Vrbanca, Žensku vokalnu skupinu KUD-a Podturen, Mješovitu vokalnu skupinu KUD-a Žiškovec, Žensku vokalnu skupinu KUD-a „Katruže“ Ivanovec, Ivana Lisjaka, Žensku vokalnu skupinu KUD-a Strahoninec, Žensku vokalnu skupinu pjevačkog zbora „Vinko Žganec“ Vratišinec, Žensku vokalnu skupinu pjevačkog zbora Strahoninec, Renatu Kramar, Žensku vokalnu skupinu Udruge žena Sivica, te Mješovitu vokalnu skupinu KUD-a Mihovljan.
Na pozornici su se predstavili i gosti - Mješovita vokalna skupina Međimurskog folklornog društva iz Ljubljane, te iz Republike Mađarske su nastupili Mješovita vokalna skupina KUD-a Sumarton i Ženska vokalna skupina „Petribske ružice“ iz Petribe.
Svima njima posebna priznanja i zahvalnice uručio je predsjednik Organizacijskog odbora ovogodišnje „pjesmarice naših mamica“ Stjepan Mesarić.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content