Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Dan hrvatske neovisnosti obilježen u Međimurskoj županiji

Datum objave: 8. listopada 2018.

8.listopada obilježavamo Dan neovisnosti. Jedan u nizu važnih datuma novije hrvatske povijesti u kojima se prisjećamo tog dana prije 27 godina, kada je 1991.godine Hrvatski sabor donio  jednoglasnu Odluku o raskidu državnopravnih sveza Republike Hrvatske s ostalim republikama i pokrajinama bivše države.
Tom prigodom, u organizaciji Međimurske županije, održana je svečanost koja je započela Svetom misom za domovinu u župnoj crkvi Svetog Nikole biskupa u Čakovcu, a  koju je predvodio fra Venancije Mihaljević u koncelebraciji svećenika čakovečkog franjevačkog samostana. U propovijedi je istaknuta vjera i ljubav prema domovini te su evocirane uspomene kada su međimurski branitelji prije odlaska na ratišta diljem Hrvatske dolazili po blagoslov. „Uspomena na te dane, na obranu zemlje, na naše ratnike vječno će biti utkana u stvaranje hrvatske države“ , istaknuo je predvodnik misnog slavlja fra Venancije.
Polaganjem vijenca i paljenjem svijeća kod Spomen obilježja smrtno stradalim i nestalim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata Međimurske županije u Perivoju Zrinskih u Čakovcu, odana je počast i poštovanje poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima. Obraćajući se brojnim nazočnima, župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je kako je Dan neovisnosti važan datum novije hrvatske povijesti. Referendumom na kojem su se građani izjasnili da žele svoju državu, Ustavnom odlukom o samostalnosti i suverenosti koju je Hrvatski sabor donio 25.lipnja 1991.godine, Brijunskom deklaracijom kojom je stavljen tromjesečni moratorij na spomenutu odluku, te jednoglasnom odlukom o  Hrvatskog sabora o raskidu državnopravnih sveza Republike Hrvatske s ostalim republikama i pokrajinama bivše države, započeo je proces međunarodnog priznanja Hrvatske. „Hrvatski branitelji, naši međimurski branitelji i policajci, dali su veliki doprinos prilikom oslobođenja i izgradnje naše domovine, a na današnjim generacijama jest da se štite nacionalni interesi, a to se najbolje može kroz vraćanje dostojanstva svakom čovjeku, te da našoj djeci osiguramo najbolje uvjete, budućnost za kakvu su se borili naši prethodnici. Hrvatska se danas izgrađuje u materijalnom i duhovnom smislu. U materijalnom kroz gradnju infrastrukture, ulaganjem u kvalitetnije obrazovanje, zdravstvo i sve one segmente koji čine kvalitetu života boljim, dok je duhovna izgradnja ona kada dominiraju temeljne ljudske i civilizacijske vrijednosti poput solidarnosti, humanosti, brige za bližnje i na tome Međimurje može biti primjer“, rekao je Posavec.
Molitvu kod Spomen obilježja predvodio je gvardijan Franjevačkog samostana u Čakovcu fra Željko Železnjak.
 
Obilježavanju dana hrvatske neovisnosti, uz župana i njegove zamjenike  Sandre Herman i Josipa Grivca, pridružili su se potpredsjednik Skupštine Međimurske županije Franjom Makovec sa vijećnicima, glavni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja i izaslanik ministra Tome Medveda Domagoj Sivrić, saborska zstupnica Bernarda Topolko, gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak,   zamjenici gradonačelnika Čakovca Zoran Vidović i Mario Medved, članovi i gardisti Zrinske garde Čakovec na čelu s predsjednikom Đurom Belom, Počasni zdrug Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata – Podružnica Međimurske županije, predstavnici PU međimurske predvođeni načelnikom Ivanom Sokačem, članovi Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata s predsjednikom Stjepanom Horvatom, predstavnici Udruge obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Međimurske županije, te mnogobrojni članovi obitelji i prijatelji stradalih vojnika, kao i velik broj predstavnika udruga, te brojne Međimurke i Međimurci.

Djeca iz Međimurja učit će u Newtonovim sobama u Centru LORI, zahvaljujući sporazumu Međimurske županije i Ludbrega
Stotinu darovitih informatičara i IT stručnjaka u Međimurju  okupila Zimska škola informatike
Danas je rođendan Muzeja Međimurja Čakovec, čuvara kulturno-povijesnog blaga našega kraja
Međimurska županija podržava daljnje aktivnosti Centra za pomoć u kući, osnažujući podršku starijim i nemoćnim sugrađanima
Župan Matija Posavec čestitao europskom viceprvaku i najboljem junioru svijeta Svenu Strahiji
Objavljen poziv za turističke manifestacije i dodijeljeni certifikati za postignuća u održivom turizmu
RJEŠENJE o potrebi postupka prethodne ocjene prihvatljivnosti zahvata za ekološku mrežu - Pošumljavanje Donja Dubrava
Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu dara u naravi u obliku poklon bona hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata s područja MŽ
JAVNI NATJEČAJ za sufinanciranje programa i projekata udruga u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024.
Međimurska županija objavila Javni natječaj za su/financiranje programa i projekata udruga koji su od interesa za Međimursku županiju u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024. godini
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content