Međimurje Europska regija sporta za 2022.
4.2 °C
1026.0 hPa
30 %

Berba klonske selekcije Pušipela kod obitelji Horvat iz Sv. Urbana

Datum objave: 22. rujna 2018.

Na imanju vinarije Horvat proteklog je vikenda obavljena berba klonske selekcije Pušipela, projekt koji već osmu godinu za redom zajednički provode Međimurska županija i Agronomski fakultet, uz suradnju Savjetodavne službe iz Čakovca.
Od prvog nasada i početna 32 klona Pušipela, zasađena na lokaciji vinske kuće Horvat u Svetom Urbanu, selektirana su tri najkvalitetnija klona ove vinske sorte. Manji dio grožđa poslan je na Agronomski fakultet u Zagreb, na promatranje te uzimanje i selektiranje uzoraka vina koje je međimurski zaštićeni proizvod.
Studenti iz Japana brali grožđe u Svetom Urbanu
Na berbi su uz vrijedne berače i putare bili prisutni župan Međimurske županije Matija Posavec, voditelj projekta klonske selekcije iz Agronomskog fakulteta Darko Preiner, pročelnik podružnice Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe–podružnica Međimurske županije Milorad Šubić i predsjednik Društva Hortus Croatiae David Štampar.
Sljedeće će se godine saditi još 300 trsova s četiri klona, odlučeno je temeljem dogovora svih aktera u ovom projektu, a u berbi grožđa i promatranju cijelog procesa proizvodnje vina sudjelovali su studenti iz Japana koji žele naša vina i kulturu proizvodnje promovirati u Japanu. 

Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content