Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Donja Dubrava u znaku obilježavanja blagdana svete Margarete i 25.rođendana!

Datum objave: 14. srpnja 2018.

U povodu blagdana Svete Margarete i 25 godina od konstituiranja Općine, svečano je proslavljen Dan Općine Donja Dubrava. Na svečanoj sjednici okupili su se brojni mještani, gosti i uzvanici, a kojima je srdačno gostoprimstvo poželio predsjednik Općinskog vijeća Mario Mikulan, istaknuvši kako vijećnici neumorno rade stvarajući bolje uvjete svim mještanima. „Na sjednicama nam ponekad nedostaje sloge i zajedništva no vjerujem kako je svima nama Donja Dubrava na prvom mjestu i kako svi gledamo najbolje za interes ljudi koji žive u našem kraju.“
Načelnik Općine Donja Dubrava Marijan Varga, u svoje ime i zamjenika Vladimira Čituša, zahvalio je svim vijećnicama i vijećnicima u proteklih 25 godina na radu za dobrobit općine, te svim načelnicima, posebno se prisjetivši pokojnih Ladislava Kranjeca i Nikole Grošanića, ali i nezaboravne Tete Lize koja je svoju „Dobravu“ proslavila diljem Hrvatske i svijeta. „Svaka sredina je onoliko jaka koliko u njoj ima zajedništva pa čuvajmo dignitet naših institucija, ljudi i funkcija koje obnašamo. U posljednje vrijeme Općina je uložila sredstva u elektrifikaciju gospodarske zone u kojoj se grade novi pogoni i otvaraju radna mjesta, obnavljamo Dom kulture „Zalan“, izvodimo radove na rekonstrukciji ceste prema „Pažutu“, za što smo izdvojili 850 000 kuna, u procesu smo zaštite „Dobravskog ljuka“ europskom oznakom izvornosti, a u tijeku je natječaj za projekt „Aglomeracije“ nakon čega ćemo urediti i obnoviti ulice, riješiti oborinsku odvodnju i u nasljeđe ostaviti Općinu sa modernom infrastrukturom“ , ističe načelnik Varga, zahvalivši Ministarstvu graditeljstva na financiranju uređenja parkirališta uz groblje vrijedno 387 000 kuna.  
U ime gradonačelnika Preloga Ljubomira Kolareka, načelnike Općina Donji Kraljevec, Miljenka Horvata, Belice, Zvonimira Taradija, Kotoribe, Ljubomira Grgeca, Donjeg Vidovca, Josipa Matulina, obratila se načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek istaknuvši odličnu suradnju svih donjomeđimurskih gradova i općina jer samo na takav način možemo razvijati naš prostor: „Naše zajedništvo rezultiralo je brojnim projektima koje prijavljujemo na nacionalne i EU fondove, zajedno pomažemo u stvaranju boljeg i kvalitetnijeg prostora te razvijamo turizam, poljoprivredu i gospodarstvo. Želim da tako bude i nadalje“ , rekla je Slamek.
Župan Međimurske županije Matija Posavec, pohvalio je brojne projekte koji se provode na području Donje Dubrave. „Želim Vam od srca čestitati na brojnim jubilejima koje ove godine obilježavate. 25 godina Općine, 130 godina DVD-a, 60 godina djelovanja učeničke zadruge „Pupoljak“, 150 godina prve čitaonice u Donjoj Dubravi, 50. broj Vaših novina, a kad to povežemo sa prošlogodišnjim obljetnicama 90 godina Seljačke Sloge i 90 godine NK „Dubravčan“, jasno je da imate razloga sa slavlje. Financijski smo pomogli obnovu Doma kulture, no kako nam je kao Županiji, najvažnije ulaganje u obrazovanje, u naše učenike koji stvaraju vrhunske rezultate, financirati ćemo obnovu vanjskog igrališta i u prijavi smo za obnovu škole i dvorane, projektu vrijednom 7 milijuna kuna. Drago mi je da škola od jeseni kreće u eksperimentalni program „Škola za život“, koja omogućuje nabavku nove opreme za nastavu, pa čestitam ravnateljici Mirjani Ribić i svim zaposlenicima na predanom radu“, rekao je Župan.
Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar čestitao je dan Općine donijevši i poklon, ugovor o dodjeli 387 000 kuna za uređenje Grobljanske ulice i parkirališta, a temeljem prijave same Općine. „Veseli me svaki posjet Općinama i uručivanje Ugovora jer znam koliko manjim sredinama znači ovakva potpora. U Međimurju ste uvijek znali svaku dobivenu kunu pretvoriti u višestruko dodanu vrijednost“.
Svečana sjednica Općinskog vijeća ujedno je bila i prilika za podjelu zahvalnica , plaketa i priznanja najuspješnijim pojedincima, udrugama i poduzećima. Tako su poklone primili učenici Osnovne škole koji su svih 8 razreda bili odlični učenici. To su Domagoj Haramija, Iva Strbad, Dora Čmrlec i Lorena Dokleja. Zahvalnice su primili Nataša Srdić Jan, Nikol Mikulan, Tihomir Nestić, Stanislav Žinić i Klub liječenih alkoholičara „Osmijeh“.
Plakete Općine uručene su Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Donja Dubrava za 130 godina požrtvovnog djelovanja, poduzeću „Mont Mural“ d.o.o.za razvoj obrta i poduzetništva, Damiru Vidoviću za doprinos u očuvanju kulture, te Osnovnoj školi Donja Dubrava za niz projekata i radu s učenicima u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima.
Općina Donja Dubrava donijela je odluku o imenovanju Dragutina Feletara počasnim građaninom.
Na Svečanoj sjednici prikazani je presjek izdanja Dobravskih novina koje posljednjih 25 godina izlaze dva puta godišnje. Glavni urednik Marko Ljubek istaknuo je kako je prvi broj izašao pred Božić 1993.godine koji su uredili Zvonimir Bartolić i Dragutin Feletar, a uz niz zanimljivosti naglašeno je kako je upravo Donja Dubrava bila prva Općina koja je imala službene Internet stranice, i to 2001.godine.
U kulturno umjetničkom programu prikazan je film Muzeja Međimurja o tradiciji sviranja cimbala u Međimurju koje su zaštićeno nematerijalno kulturno dobro, a da tradiciju sviranja nastavljaju u Donjoj Dubravi potvrđuju mladi Vilim Čituš, Dražen Balog i Mia Perenc koji, uz mentorstvo Andrije Marunića, čuvaju ovo vrijedno umijeće od zaborava. Andrija Marunić i Vilim Čituš pokazali su kako to zvuči uživo. Učenica Marija Duhović izvela je recitaciju, a tamburaši KUD-a Seljačka Sloga i Ivan Brljak zaključili su najsvečaniji dio dana Općine Donja Dubrava.
Među uzvanicima, uz spomenute, srdačno su pozdravljeni saborska zastupnica Bernarda Topolko, zamjenik župana Josip Grivec, župnik vlč.Mirko Pilaj, počasni konzul Republike Hrvatske u Nagykanizsi dr. Atila Pal, te brojni predstavnici javnih ustanova i poduzeća.       
[ngg_images source="galleries" container_ids="1689" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content