Međimurje Europska regija sporta za 2022.
2.5 °C
1020.0 hPa
41 %

Početnom konferencijom za medije započela provedba projekta Metalska jezgra!

Datum objave: 13. srpnja 2018.

Danas, petak 13. srpnja 2018. godine,  održana je konferencija za medije u Laboratoriju Tehnološko inovacijskog centra Međimurje, kojom je najavljen početak provedbe jednog od trenutno najvećih projekata u Međimurju – "Razvojno edukacijski centar za metalsku industriju  - Metalska jezgra". Projekt Metalska jezgra je sufinanciran iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, Javnog poziva Ulaganje u organizacijsku reformu i infrastrukturu u sektoru istraživanja, razvoja i inovacija u iznosu od 31.290.223,12 kuna. Intenzitet potpore je 100% prihvatljivih troškova, a projekt će se provoditi od 1. srpnja 2018. do 1. travnja 2020. godine.
Nositelj projekta je Međimurska županija, JU REDEA i TICM djeluju u funkciji operativnih tijela u provedbi projekta, a partneri su Tehnički fakultet Rijeka, Fakultet organizacije i informatike Varaždin te Međimursko veleučilište Čakovec“, istaknula je u uvodu Maša Tomašić, voditeljica Odjela za pripremu i provedbu projekata iz gospodarstva JU REDEA i privremena ravnateljica Ustanove Metalska jezgra. Ovom su prigodom prisustvovali i župan Međimurske županije Matija Posavec, dekanica Međimurskog veleučilišta iz Čakovca doc. dr. sc. Nevenka Breslauer sa suradnicima, dekan Fakulteta organizacije i informatike iz Varaždina, prof. dr. sc. Neven Vrček sa suradnicima, predstavnik Tehničkog fakulteta u Rijeci, prof. dr. sc. Zlatan Car, profdr. sc. Mihael Kukec, koji je dio istraživačkog tima za Laboratorij za Internet stvari na Međimurskom veleučilištu Čakovec, pročelnik UO za gospodarske djelatnosti Darko Radanović, zamjenica ravnateljice Javne ustanove za razvoj Međimurja REDEA - e Ana Kralj te predstavnici poduzetnika koji su svoj doprinos projektu dali pismima potpore.
Cilj projekta je uspostava istraživačke infrastrukture namijenjene znanstveno-istraživačkoj zajednici za provođenje vrhunskih istraživanja usmjerenih na jačanje znanstvene izvrsnosti, stvaranje društva znanja te povećanje kompetitivnosti metalske industrije na području Međimurske županije i sjeverozapadne Hrvatske.
Ovo je velik dan za Međimursku županiju jer predstavljamo u formalnom smislu projekt, odnosno prvu javnu istraživačko – znanstvenu ustanovu u Međimurju u kojoj će istraživači i znanstvenici provoditi razvojne projekte u sinergiji s poduzetnicima iz cijele SZ Hrvatske i šire“, naglasio je župan Posavec. Upravo su znanstvenici i istraživači ono što je nedostajalo u 25 godišnjoj povijesti Međimurja i u obrazovanju i u gospodarstvu, a to se ovim projektom mijenja iz temelja. Ovo je projekt budućnosti koji postavlja nove standarde, pozicionira nas uz bok eminentnih ustanova u obrazovnom, znanstvenom, istraživačkom i gospodarskom smislu, uz sposobne, kompetentne i stručne ljude koji će se znati uhvatiti u koštac sa zadacima koji ih čekaju.
Više detalja o tome što će se konkretno raditi u ustanovi Metalska jezgra, prenijeli su partneri na projekti prof. dr. sc. Zlatan Car savjetnik za razvoj laboratorija za prototipiranje te prof. dr. sc. Mihael Kukec, prodekan za nastavu na Međimurskom veleučilištu iz Čakovca o laboratoriju za Internet stvari.“Sveučilište u Rijeci prepoznalo je ovaj projekt kao vrlo vrijedan. Sa Međimurskom županijom imamo niz dodirnih točaka, osobito u obrazovnom segmentu, jer mnogo studenata u Rijeci je s ovog područja. U radu s njim, uočavajući iznimne sposobnosti tih mladih ljudi uključili smo se kao partneri  kako bi i sami doprinijeli znanstvenoj komponenti na tržištu. Metalska jezgra pomoći će da podignemo razinu znanja, a industriju učinimo kompetentnijom u Hrvatskoj, ali i izvan nje.“, obratio se Zlatan Car.
Mihael Kukec predstavio je jedan od segmenata Metalske jezgre, Laboratorij za Internet stvari. „Tehnologija je danas dio svakodnevnog života, olakšava nam jednostavne i složene zadatke, pa je ideja da se proizvodi na kojima radi industrija obogate pametnim rješenjima stvarajući tako inovativan i vrhunski rezultat onog što se plasira na tržište. Tako će proizvodi imati dodatnu vrijednost, bit će konkurentniji i napredniji, povećat će im se tržišna cijena ,a na kraju i zaradu poduzetnika“ rekao je Kukec te izrazio zadovoljstvo što se Ustanova Metalske jezgre nalazi u blizini Međimurskog veleučilišta kako bi i zaposlenici i studenti sami mogli uvidjeti prednosti jednog ovakvog projekta te mu se priključiti i koristiti usluge koje nudi.
Projekt Metalska jezgra je iniciran kako bi se povećao protok znanja i prijenos tehnologije između obrazovnih i istraživačkih ustanova i industrije. U procesu pripreme projekta se razgovaralo s brojnim poduzetnicima s područja županije i iskazali su potporu projektu. Sada je priliku da poduzetnici razmotre potrebe projekata za razvoj novih proizvoda, a  istraživači rade na rješavanju konkretnih problema te da se razvije sinergija gospodarstva i znanosti.
 
[ngg_images source="galleries" container_ids="1686" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content