Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Čestitka župana povodom Dana antifašističke borbe

Datum objave: 22. lipnja 2018.

Povodom Dana antifašističke borbe, župan Međimurske županije Matija Posavec, žiteljima Međimurske županije uputio je čestitku u kojoj stoji:
 „Poštovane Međimurke i Međimurci!
            Prošlo je punih 77 godina kada su se, na današnji dan, skupili mladi i hrabri ljudi, odlučni da  pruže otpor neprijateljskoj okupaciji i režimu koji su zajedničkim snagama cijepali Hrvatsku, i dijelove teritorija prodali tuđinskoj vlasti. Osnivanjem Prvog sisačkog partizanskog odreda u Hrvatskoj je započela organizirana borba za slobodu i mir, a protiv najstrašnije ideologije u povijesti čovječanstva. Baš ti mladi ljudi, kojih je svakim danom u tadašnjoj okupiranoj državi bilo sve više, Hrvatskoj su u Drugom svjetskom ratu donijeli pobjedu i mir. Ti su ljudi željeli pravdu, slobodu, jednakost i mir.  Čvrsto su vjerovali u pravdu i slobodu, na kraju su i pobijedili.
Upravo čvrsta vjera, jasni ciljevi i pozitivni ideali mogu biti mnogo jači u odnosu na svu raspoloživu snagu oružja i vojne tehnologije, a u što smo se uvjerili prilikom stvaranja hrvatske države, u nametnutom ratu, čiji su doprinos dali i brojni sudionici partizanskog pokreta i narodnooslobodilačke borbe. U ovih nekoliko dana, osim Dana antifašističke borbe, proslavit ćemo i Dan hrvatske državnosti. Prilika da se prisjetimo da svaki puta kada se spoje mladost, hrabrost i odlučnost u borbi za slobodu i za pravednost, pobjeđuje ustrajnost i zajedništvo u obrani pravednih ciljeva jači od svake oružane sile. Antifašističke vrijednosti u temeljima su današnjeg modernog svijeta. To su vrijednosti poput mira, slobode, suradnje, u čijoj  su obrani  ginuli milijuni mladih ljudi u Drugom svjetskom ratu, na tim idejama iznikli su Ujedinjeni narodi i stvorena je Europska unija. I zato na obilježavanje Dana antifašističke borbe ne smijemo gledati kao na obilježavanje još jednog u nizu povijesnog datuma, nego izraziti poštovanje svim žrtvama Drugog svjetskog rata kao i zahvalnost pripadnicima hrvatskog partizanskog pokreta što su svojim nesebičnim angažmanom poslijeratnim generacijama omogućili život u miru i bili spremni stati u obranu Hrvatske svaki puta kada bi sloboda bila ugrožena.
Dan antifašističke borbe u Hrvatskoj ispunjava nas ponosom. Potiče nas na vjeru i snagu koji su imali hrvatski partizani u Drugom svjetskom i hrvatski branitelji tijekom Domovinskog rata. Pronađimo u sebi  tu snagu u ovom vremenu punom izazova. Ujedinimo sve naše potencijale, i s optimizmom gledajmo u budućnost sanjajući jednog dana Hrvatsku kao zemlju jednakih šansi za sve, te bolje i pravednije društvo nama i budućim generacijama. 
Drage Međimurke i Međimurci, svima čestitam Dan antifašističke borbe!
               
ŽUPAN
Matija Posavec, mag. ing".

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content