Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.0 °C
1023.0 hPa
65 %

Inicijativa za sveobuhvatno tretiranje komaraca na području Međimurske županije

Datum objave: 19. lipnja 2018.

 
Načelnici Općina iz Međimurske županije, uz nazočnost gradonačelnika Murskog Središća, okupili su se u Velikoj vijećnici Međimurske županije, gdje su održali sastanak s ciljem utvrđivanja aktivnosti i efikasnih mjera za suzbijanje prekomjernog broja komaraca, a u nazočnosti predstavnika Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Bioinstituta, županijskih pročelnika i župana.
Općine i gradovi smješteni u neposrednoj blizini rijeke Mure i ove su godine suočeni s najezdom komaraca koji ugrožavaju kvalitetu života te zdravlje stanovnika zbog potencijalnog prenošenja zaraznih bolesti što predstavlja javno-zdravstveni problem.
Kao razloge prekobrojnosti poplavnih komaraca, Slavica Mustač iz Bioinstituta navela je visoki vodostaj rijeke Mure uz česta poplavljivanja i vremenske prilike poput visokih temperatura, ali i prijašnjih zaprašivanja koje su smanjile broj prirodnih predatora. Poplavni komarci imaju dvije generacije godišnje, prva u travnju, a druga sredinom kolovoza. Gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je kako su na području Murskog Središća provedena dva tretiranja odraslih komaraca, no bez učinka, a razloge u tome vidi u nedostatku zaprašivanja na širem području, uključujući i područja koja graniče s Republikom Slovenijom.
Marko Klemenčić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo rekao je da se tretiranje komaraca odvija sukladno zakonskim propisima i da ono mora biti učinkovito. Kako bi se ostvarili dugotrajni učinci, Klemečić predlaže sustavno zbrinjavanje u koje bi bile uključene sve jedinice lokalne samouprave. To podrazumijeva planski pristup te djelovanje, monitoring i tretmani larvi i odraslih komaraca na lokacijama za koje je utvrđeno da su legla.
Načelnici općina s područja županije koji su sudjelovali na sastanku iskazali su nezadovoljstvo zbog nedostatka financijskih sredstava, ali i nepristupačnih terena i neočišćenih kanala koji se izlijevaju na livade što također pogoduje razmnožavanju komaraca.
Župan Matija Posavec naglasio je da problem ne obuhvaća samo područja oko rijeka, već se proteže kroz cijelo županijsko područje, stoga je ključno zajedničko djelovanje. Pozvao je načelnike i gradonačelnike da u najkraće moguće vrijeme obave još jedno zaprašivanje i da cijelu situaciju treba pratiti s osobitom pozornošću. Na kraju je dogovoreno kako će predsjednik Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, dr.sc. Predrag Kočila koordinirati zajedničkom akcijom HZJZ – a i Bioinstita koja uključuje ponovno tretiranje odraslih komaraca, a u narednih desetak dana očekuje se i prirodno opadanje broja poplavnih komaraca, dok gradonačelnici i načelnici za slijedeću godinu moraju pripremiti plan učinkovitog tretiranja.
 
[ngg_images source="galleries" container_ids="1657" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content