Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Održana vježba civilne zaštite „Drava 2018.“

Datum objave: 8. lipnja 2018.

Zemljopisni položaj Međimurske županije i bogatstvo vodama daje veliku mogućnost, ali ujedno i čine opasnost od poplava koje bi mogle ugroziti gotovo dvije trećine područja županije. Stoga je potrebno posebnu pažnju posvetiti mjeri zaštite i spašavanja od poplava posebno u njenom preventivnom dijelu. Iz toga razloga, preventivnom mjerom održana je vježba civilne zaštite na rijeci Dravi nizvodno od HE Dubrava pod nazivom „Drava 2018“.
Vježba evakuacije i spašavanja organizira se sukladno donesenom Planu vježbi civilne zaštite Međimurske županije. Koordinaciju pripreme te Odluku o izvođenju vježbe donio je župan Međimurske županije Matija Posavec. Uključeni dionici u provođenje vježbe su zamjenik župana, načelnik Stožera civilne zaštite Međimurske županije Josip Grivec, pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Čakovec Ladislav Söke, voditelj Ispostave Hrvatskih voda mr.sc.Ivica Mustač, županijski vatrogasni zapovjednik Mladen Kanižaj, predstavnik Hrvatske gorske službe spašavanja, Stanice Čakovec Miodrag Novosel, predstavnik Gradskog društva Crvenog križa Čakovec dr.sc.Kristijan Valkaj, direktor PP HE Sjever, GHR Drave, HEP Proizvodnja d.o.o. Tomislav Pintarić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije dr.sc. Tomislav Novinšćak, načelnik Policijske uprave međimurske Ivan Sokač, načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek, načelnik Općine Donja Dubrava Marijan Varga i načelnik Općine Donji Vidovec Josip Matulin.
Temeljem propisanog elaborata, scenarij vježbe civilne zaštite na rijeci Dravi u slučaju izvanredne situacije je slijedeći: obilna kiša i porast nivoa vode u rijeci Dravi, rezultirao je  „zarobljene“osobena drugoj strani kanala. Također zbog obilnih padalina i kiše te neprilagođene vožnje u odvodni kanal HE Dubrava izletjelo je osobno vozilo u kojem se nalazio vozač. Shodno scenariju, održana je vježba u kojoj su se manifestirale slijedeće aktivnosti: spašavanje osoba čamcima iz poplavljenog područja (evakuacija), spašavanje osoba iz vozila koje je završilo u rijeci Dravi (odvodni kanal HE Dubrava) i izvlačenje vozila iz rijeke,  punjenje vreća s pijeskom te gradnja zečjih nasipa.
Cilj vježbe je provjera Plana zaštite i spašavanja, a ujedno i Plana civilne zaštite Međimurske županije. Ovom prilikom provjerili su se i planovi općina koje su uključene u vježbu te je odrađena i provjera osposobljenosti, postupak intervencije i djelovanja operativnih snaga u sustavu civilne zaštite te potreba mijenjanja planova Međimurske županije i uključenih općina kako bi bili operativniji u slučaju kriznih situacija.
Zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, konstatirao je da je vježba uspješno provedena, a temeljem viđenog pokazana je mogućnost i sposobnost reagiranja na izvanredne događaje. Ovom prilikom zamjenik Grivec, zahvalio je te čestitao svima koji su danas bili uključeni u provedbu vježbe posebno istaknuvši kvalitetnu i brzu reakciju prilikom izvođenja vježbe te poručio da su svi dionici, ali i ostali vezano uz zaštitu i spašavanje itekako spremni kvalitetno obaviti potrebne zadaće prilikom moguće izvanredne situacije izazvane iz nemara, nehata ili nepažnje čovjeka ili nepredvidivošću i hirovima prirode.
 
[ngg_images source="galleries" container_ids="1639" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content