Povijesne postrojbe iz Hrvatske i Mađarske postrojene u čast Dana Međimurske županije

Datum objave: 28. travnja 2018.

U okviru obilježavanja Dana Međimurske županije u subotu je u Čakovcu organizirana tradicionalna smotra povijesnih postrojbi iz Hrvatske i Mađarske.
Dan je započeo svetom misom u crkvi Sv.Nikole Biskupa u Čakovcu koju je predvodio gvardijan Franjevačkog samostana fra Željko Železnjak u koncelebraciji braće franjevaca, dekana donjomeđimurskog dekanata prečasnog Antuna Hoblaja te župnika iz župe Zrinski Topolovac.
Mimohod povijesnih postrojbi središtem Čakovca predvodila je Zrinska garda sa bubnjarima i konjanicima i puhačkim orkestrom, a slijedili ih Počasni zdrug Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata - Podružnica Međimurske županije, Kadeti Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman” Zagreb, Počasno zaštitna bojna Hrvatske vojske, Zrinyi kadeti iz Murakeresztura, Zrinyi vitezi iz Sigetvara, Bjelovarski graničari – Husari 1756, Cravat pukovnija Zagreb, Gradska straža Bakar, Gradska straža Požega, Hajdučka družina Mijata Tomića Tomislavgrad, Hrvatska bratovština Bokeljska mornarica 809, Karlovačka građanska garda, Kliški uskoci, Kostelska pištola – Keglevićeva straža Kostel, Križevačka djevojačka četa, Počasna sokolska garda Osijek, Postrojba 10. satnija Ivanić Grad, Povijesna postrojba Ban Gašpar Alapić, Samoborska narodna garda, Svetonedjeljska garda Petar II. Erdodi, Trenkovi panduri Požega, Turoposljki banderij i Varaždinska građanska garda.
Pred brojnim građanima, povijesne postrojbe postrojene u čast Dana Međimurske županije predale su prijavak županu Međimurske županije Matiji Posavcu te predsjedniku Skupštine Međimurske županije Mladenu Novaku. Nakon polaganja vijenaca kod spomen zida poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima te prigodne molitve, svečanost je nastavljena u dvorištu palače „Zrinski“ pored spomenika „Oproštaj“ polaganjem vijenaca i prigodnim govorima predsjednika Skupštine Zrinske garde Dražena Berkopića, župana Matije Posavca te izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora, saborskog zastupnika Darka Horvata.
U jezeru Staroga grada svoje su kulinarsko umijeće prezentirali članovi Lovačkog saveza Međimurja podijelivši građanima „lovački bograč“ te druge specijalitete.
Svečanost obilježavanja Spomendana Petra Zrinskog i Frana Krstu Frankopana nastavlja se u ponedjeljak, 30.travnja prigodnom svečanošću i svetom misom u Zagrebačkoj katedrali. Program započinje u 17:30 sati.