wp-mail-logging
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/medjzu/public_html/stg76537/wp-includes/functions.php on line 6114complianz-gdpr
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/medjzu/public_html/stg76537/wp-includes/functions.php on line 6114U Organizaciji udruge inovatora Međimurja, INOMA, u Međimurju je na svečani način obilježen 26. travnja - Svjetski dan intelektualnog vlasništva, manifestacijom u zgradi Scheier, kako bi se promicala uloga koju imaju prava intelektualnog vlasništva (patenti, žigovi, industrijski dizajn, autorsko pravo) te poticali inovativnost i kreativnost. Ovogodišnji Svjetski dan intelektualnog vlasništva slavi veličanstvenost, genijalnost, znatiželju i hrabrost žena koje vode promjene u našem svijetu i oblikuju našu zajedničku budućnost.
„Svakodnevno žene dolaze s inovacijama koje mijenjaju igru u stvaranju i djelovanju na transformaciju života i unapređuju ljudsko razumijevanje od astrofizike do nanotehnologije, od medicine do umjetne inteligencije i robotike“ , naglasio je predsjednik INOMA-e Darko Dobošić.
U programu kojem su glazbeni doprinos dali učenici pjevačkog zbora Ekonomske i trgovačke škole te Erik Vrbanec na trubi iz Strahoninca, podijeljena su priznanja za najboljeg izumitelja Međimurja koje je pripalo Damiru Bašeku iz Ivanovca. Priznanje za iznimne zasluge i poticanju žena u inovativnosti i kreativnosti osvojila je ravnateljica Ekonomske i trgovačke škole Bosiljka Vinković Kukolić.
Priznanja najboljih inovacija iz natječaja „INOVA – budi bolji i pobijedi“ podijeljene su po kategorijama. Tako je najbolja inovacija u kategoriji osnovnih škola otišla u OŠ Jože Horvata u Kotoribi učenicima Karlu Solomunu i Luki Karlociju te mentorici Jeleni Tuksar. Najboljom inovacijom u kategoriji likovne umjetnosti studenata osvojio je autorski rad „Hiperrealizam i moć akvarel tehnike“ Darinke Krček, a u kategoriji književnosti i poezije studenata Jakovu Skoku za knjigu „Desetorica skeptika“. Autorski rad „Kratka i tiha priča“ Žarka Skoka najbolja je inovacija u kategoriji individualnog izumitelja. „Turoš torba“ Karmenke Šipek je najbolja inovacija industrijskog dizajna u kategoriji individualni izumitelj dok su najbolji timski izumitelji samoutovarnog kontejnera za papir, Melani i Željko Petković. Najbolja inovacija u kategoriji inovativnog turističkog proizvoda je povijesno-kulturno-turistička manifestacija „Nikola Zrinski Sigetski“ studenata Kristine Žganec, Mateje Krušec, Matije Brumena, Veronike Srnec, Mateje Gače i Vlatke Tišlarić te mentora Đurđe Somođi, Nenada Breslauera i Tomislava Hublina.
Priznanja za višegodišnju suradnju i poticanje kreativnosti i inovativnosti u Međimurju dobili su Ekonomska i trgovačka škola, Savez hrvatskih inovatora, Tehnička škola i Međimurska županija.
Župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je uz zamjenika Josipa Grivca, nazočio svečanosti čestitao je svim dobitnicima istaknuvši kako smo sredina koja se može ponositi kreativnošću i idejama svojih inovatora i učenika. „Danas smo sredina u kojoj imamo državne, europske i svjetske prvake. Sredina u kojoj na svakom državnom ili međunarodnom natjecanju inovacija se vraćamo s brojnim nagradama a u suradnji sa Zajednicom tehničke kulture formiramo „Code klubove“ kako bi poticali i motivirali učenike da iskoriste svoje potencijale koji nesumnjivo postoje“.
Spomenimo kako je Opća skupština WIPO, na svom zasjedanju u rujnu 2000 godine, donijela odluku da se 26. travnja, datum na koji je 1970. godine stupila na snagu Konvencija o WIPO-u, obilježava kao Svjetski dan intelektualnog vlasništva. Prvi značajni međunarodni Ugovor koji pomaže pri zaštiti prava intelektualnog vlasništva je Pariška Konvencija za zaštitu, koja je obuhvaćala patente za izume, žigove i industrijska obličja. Drugi temeljni dokument je Bernska konvencija za zaštitu literarnih i umjetničkih djela iz 1886.g. Omogućavala je zaštitu književnih, muzičkih, slikarskih, skulptorskih i arhitektonskih djela. Danas legislativnu osnovicu hrvatskog sustava intelektualnog vlasništva čini pet novih zakona u području industrijskog vlasništva, koji se primjenjuju od 1.siječnja 2000.godine. To su zakon o patentima, Zakon o žigu, Zakon o industrijskom obličju, Zakon o oznakama geografskog podrijetla proizvoda i usluga, Zakon o zaštiti planova rasporeda integriranih poluvodiča, Zakon o autorskom pravu.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1555" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]