Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Počelo zaprimanje zahtjeva za izravnu potporu i IAKS mjere za 2018. godinu

Datum objave: 6. ožujka 2018.

Agencija za plaćanje u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je da od 05. ožujka 2018. godine, poljoprivrednici mogu podnijeti Jedinstveni zahtjev za izravnu potporu i IAKS mjere ruralnog razvoja za 2018. godinu, te da je objavljen Pravilnik o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2018.
Poljoprivrednici mogu zahtjev podnijeti i/ili popuniti u svim podružnicama Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, područnim uredima Hrvatske poljoprivredne agencije i Hrvatske poljoprivredno - šumarske savjetodavne službe. Popunjen i ispisan jedinstveni zahtjev korisnik vlastoručno potpisuje i dostavlja neposredno ili poštom podružnici Agencije za plaćanja u kojoj je upisan u Upisnik poljoprivrednika. 
Ovogodišnji Pravilnik donosi i neke novine u odnosu na prethodni od kojih izdvajamo slijedeće:

 • pojednostavljenje i proširenje obuhvata dosadašnjih izuzeća kod uvjeta za zeleno plaćanje koji se odnose na raznolikost usjeva i ekološki značajne površine;
 • svim novim i dosadašnjim korisnicima plaćanja za mlade poljoprivrednike omogućeno je ostvarivanje potpore u razdoblju od ukupno pet godina, što znači da će od 2018. godine plaćanje moći ostvariti i oni mladi poljoprivrednici koji podnesu zahtjev u 2018. godini, a kojima je tijekom razdoblja 2015.-2017. završila mogućnost ostvarivanja plaćanja od 2018. godine zbog praćenja razdoblja pet godina od osnivanja poljoprivrednog gospodarstva;
 • u okviru IAKS mjera ruralnog razvoja unutar Mjere 10 Poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene poljoprivrednicima će su na raspolaganju nove operacije:
  • 1.12. Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki
  • 1.13. Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima
  • 1.14. Poboljšano održavanje međurednog prostora u višegodišnjim nasadima
  • 1.15. Primjena ekoloških gnojiva u višegodišnjim nasadima
  • 1.16. Mehaničko uništavanje korova unutar redova višegodišnjih nasada.

Cijeli tekst Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2018. godinu možete pročitati ovdje.
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content