Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Odabrani najbolje učenice i učenici koji će predstavljati Međimurje na državnoj smotri LiDraNo 2018.

Datum objave: 15. veljače 2018.

Nakon održanih Međuopćinskih smotri LiDraNo 2018., u Centru za kulturu Čakovec najbolji iz cijelog Međimurja predstavili su se na županijskom natjecanju koje obuhvaća dramsko-scensko, literarno, novinarsko i radijsko stvaralaštvo. U prijepodnevnom terminu svi prisutni mogli su uživati u nastupima i izvedbama dramsko–scenskih prikaza najuspješnijih međimurskih osnovnoškolaca, dok u poslijepodnevnim satima u pojedinačnim i skupnim scenskim izvedbama radova učenika srednjih škola.
Domaćin ovogodišnje smotre za osnovne škole bila je 3. Osnovna škola Čakovec, koja je okupila 13 škola, te ukupno 14 radova, koje je ocjenjivalo posebno oformljeno Povjerenstvo. Sve prisutne pritom su pozdravili župan Međimurske županije Matija Posavec koji je smotru i otvorio, zatim ravnateljica škole domaćina Nataša Hajdinjak te predsjednica za organizaciju županijske Smotre LiDraNo Melita Pavić koja je istaknula kako je privilegija uživati u zvuku izgovorene riječi talentiranih mladih umjetnika. Povjerenstvo za literarni izraz u sastavu Sanja Prošev(predsjednica) te Martina Horvat Kolar i Željko Kovač (članovi) za državnu je Smotru predložilo sljedećih pet literarnih radova. „Sreća autorice Stele Novak (3.razred) iz III. osnovne škole Čakovec, mentorica je Štefanija Mustač. Zatim „Zmržnjeni dečec“ autorice Lane Mihić, (4. razred) iz III. osnovne škole Čakovec uz mentorstvo učiteljice Ane Jeđud, „Sakupljačica snage“ autorice Lee Bestijanić, (5. razred) iz OŠ Selnica uz mentorstvo Natalije Jurinec, „Moji roditeljii i ja - dva svijeta različita“ autorice Asje Balić, (8. razred) iz Osnovne škole Nedelišće uz mentorstvo Anite Škvorc Branda te „Dragi prijatelju“ autorice Izidore Mustak, (8. razred) iz OŠ Strahoninec uz mentorstvo Dijane Pasarić. Povjerenstvo za novinarski izraz u sastavu Vedrana Močnik(predsjednica), David Vugrinec (član) i Tomica Jakopec (član) za državnu je Smotru predložilo tri samostalna novinarska rada - „Da bismo srcem gledati znali“,  Frida Horvat iz OŠ Strahoninec uz mentorstvo učiteljice Dijane Pasarić, „Živi svjedok prolaznosti“ autorice Karle Čmrlec iz OŠ Donja Dubrava uz mentorstvo Željka Kovača te „Glasnice su moj jedini instrument“ autorice Evelin Vidmar iz OŠ Nedelišće uz mentorstvo Anite Škvorc Branda. Za državnu Smotru Povjerenstvo je predložilo dvije radijske emisije i jednu radioigru. Predložene radijske emisije su „Da bismo srcem gledati znali“, rad učenica Izidore Mustak i FrankeBukovec  iz OŠ Strahoninec, a mentor je Mario Kanižaj i  „Psima ulaz dozvoljen“, rad učenica Lede Plevnjak iKaroline Kranjčec iz OŠ Ivanovec uz mentorstvo Nataše Kralj. Predložena je i radioigra „Patnje jednog vuka“ autorica Jane Stojko i Fride Horvat iz OŠ Strahoninec uz mentorstvo Dijane Pasarić. Za državnu Smotru LiDraNo predložena su i tri školska lista. To su Draško, školski list OŠ Draškovec s glavnom urednicom Isabell Repalust i mentoricom Ivanom Beti, Klopotec, školski list OŠ Strahoninec s glavnom urednicom Izidorom Mustak i mentoricom Dijanom Pasarić te Prvi koraci, list Osnovne škole „Petar Zrinski“ Šenkovec s glavnom urednicom Stelom Horvat imentoricom Lidijom Toth. Nakon što su odgledali svih četrnaest nastupa, članovi povjerenstva za dramsko – scenski izraz Dejan Buvač(predsjednik), Bruno Kontrec (član), Tanja Novak (član) te državna izbornica Stephanie Jamnicky izdvojili su kao najuspješnije dvije scenske igre. „Dedek i repa“, nastup dramske družine iz OŠ Štrigova – Područna škola Stanetinec uz mentorstvo učiteljice Božene Kralj te „Događa li se ovo i vama“ rad družine iz OŠ Ivana Gorana Kovačića Sveti Juraj na Bregu, čiji je mentor Alen Barbić. Među samostalnim dramsko scenskim nastupima Povjerenstvo je ponajviše oduševila Severina Lajtman, učenica OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica koja je nadahnutim kazivanjem „Popevke za kaj“ Stjepana Jakševca izborila direktan plasman na državnu Smotru LidraNo. Za nastup ju je pripremio mentor Božidar Vadlja.
Domaćin smotre za srednje škole bila pak je Gospodarska škola Čakovec, koja je uz samu smotru organizirala pritom i okrugle stolove za literarno i novinarsko stvaralaštvo, te za dramsko-scenski izraz. Uz ravnatelja Renata Vinka, sve prisutne pozdravila je zamjenica župana Sandra Herman koja je i otvorila smotru. U Povjerenstvu za literarni izraz bili su profesor Miroslav Gakić, predsjednik, likovni pedagog i književnik Josip Mihalković te doktorica znanosti i književna kritičarka Andrijana Kos-Lajtman, a u Povjerenstvu za novinarski izraz profesorica Dijana Savić, predsjednica, Kristina Štebih, novinarka i književnica te novinar Tomica Jakopec. Publika je doznala da je u kategoriji literarnog stvaralaštva među sedam radova za državnu Smotru predložena pjesma U cipelama koje preskaču blato Justine Vrbanec, učenice 1. razreda Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec (voditeljica dr. sc. Zdravka Skok, prof.) te rad Njena stijena Tee Kovačić, učenice 1. razreda iz iste škole (voditeljica Zlatka Grahovec Soldat, prof.). Povjerenstvo je pohvalilo rad Jutro na Wall Streetu Elene Kržine, učenice 4. razreda Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec (voditelj Ivan Pranjić, prof.). U kategoriji novinarskog stvaralaštva – samostalni novinarski radovi - za sudjelovanje na državnoj Smotri predložen je intervju  Danci odrastaju s olovkom i kistom u ruci Tine Čatlaić, učenice 3. razreda Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec (voditeljica Mirjana Vidović, prof.). Povjerenstvo je pohvalilo komentar Nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati Nine Matjašec, učenice 4. razreda Srednje škole Čakovec (voditeljica Vesna Prepelić-Đuričković, prof.). Za državnu Smotru predloženi su školski list Čagi Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec (učenica urednica Neva Žganec, voditeljica urednica Martina Mavrek, prof.), zatim Lumen, list Srednje škole Čakovec (učenik urednik Jakov Sedlar, voditeljica urednica Vesna Prepelić-Đuričković, prof.) te radioreportaža Nemoj samo promatrati Graditeljske škole Čakovec (učenice Lucija Kožar i Zita Treščec, voditeljica Ljiljana Ille, prof.). Radioigra „Kad moj deda utakmicu gleda“  Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec (učenici Marko HorvatDavid Košić,Bartol MarodiLucija NađSilvestar Orehovec i Željka Vincetić, voditeljica Barbara Markač-Despinić, prof.) izravno se upućuje na prosudbu Državnom povjerenstvu. Uslijedilo je 13 dramsko-scenskih nastupa, sedam pojedinačnih i šest skupnih. U prepunoj dvorani nastupe učenika pozorno je pratilo i Povjerenstvo u čijem je sastavu bila državna izbornica Stephanie Jamnicky, predsjednica Županijskog povjerenstva za dramsko-scenski izraz Tanja Novak te članovi Davor Dokleja iIvana Zanjko Mađarić. Na okruglom stolu za dramsko-scenski izraz odlučeno je da se izravno na državnu Smotru upućuje monolog Ivona, kneginjica od Burgunda koji je izvela Ružica Marković, učenica Tehničke škole Čakovec (voditeljica Nevenka Mlinarić, prof.). Za sudjelovanje na državnoj Smotri predložena su dva skupna nastupa: dramsko-scenska igra Arhitektura sreće učenika Tehničke škole Čakovec (učenici Rene Rihtarec, Tomislav Ciglar, Sara Kolac, Antonija Vrtarić, Abel Mislović, Jura Vinko, Jelena Horvat, Sebastian Krznarić, Marko Jazvić i Ružica Marković, voditeljica NevenkaMlinarić, prof.) i Ti si krivadramsko-scenska igra koju su izvele učenice Srednje škole Čakovec Marija Bralić i Mirjam Krznarić(voditeljica Ivana Kos, prof.).
Načelo smotre je slobodno stvaralačko izražavanje učenika, a samo broj prijavljenih radova na međuopćinsku razinu govori da škole diljem naše županije njeguju pisano i govoreno izražavanje na hrvatskom jeziku te da učitelji uistinu potiču i razvijaju stvaralaštvo učenika.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1452" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content